potom sa začal otriasať dom, rýchlo sme všetci vybehli na ulicu,“ spomína Pavol Blicha na nočné okamihy hrôzy. Jasenov v okrese Sobrance bol najviac poškodený zemetrasením, ktoré bolo v utorok a dnes medzi mestami Snina, Humenné, Vranov nad Topľou a Sobrance.
V Jasenove bolo dnes dopoludnia ďalšie zemetrasenie. Slabšie ako to nočné, ale spôsobilo, že sa praskliny v múroch domov ešte zväčšili. Ďalšie otrasy predpovedali seizmológovia na dnešné popoludnie okolo 16:00. "Zatiaľ nedošlo k ničomu,“ informoval agentúru SITA dnes večer Jasenovčan Marián Ihnát, ktorý zostal nocovať doma sám. Manželka už v utorok po zemetrasení odviedla deti k svojim rodičom do inej, vzdialenejšej dediny. Mnohí Jasenovčania s obavami čakajú, čo im prinesie dnešná noc.
Najsilnejšie otrasy boli podľa starostu obce Jasenov Michala Šabáka minulý noc o štvrť na jedenásť. Tri slabšie otrasy zaznamenali aj dnes ráno medzi deviatou a desiatou hodinou. "Ja, ale ani naši najstarší ľudia, si také silné otrasy nepamätajú,“ povedal starosta. Nikomu sa však nič nestalo. Jasenovčania spali vonku na ulici a v autách. Podľa starostu bol v obci poškodený každý zo stodvadsatich domov. Zemetrasenie poškodilo aj kostol. Praskol klenbový oblúk hlavnej lode, praskliny sú nad oknami, z časti stropu opadala omietka.
Poškodení obyvatelia sa sťažovali najmä na postup poisťovne. Tá ma v zmluvách uvedené, že hradí škody spôsobené zemetrasením len nad 5. stupeň, v novších zmluvách dokonca až keď je 6. stupeň Richterovej stupnice. "Keby tu bol šiesty stupeň, bola by väčšina dediny v ruinách, komu by platili,“ pýtajú sa obyvatelia. Poškodení Jasenovčania sa budú snažiť, aby im poisťovňa poskytla prostriedky na opravu poškodených domov.