lémom, že bude jednou z tém rokovania premiérov SR a ČR Mikuláša Dzurindu a Vladimíra Špidlu počas piatkovej návštevy slovenského predsedu vlády v Prahe.
Počas prvých štyroch mesiacov tohto roka požiadalo české úrady o azyl viac než 400 dospelých Rómov s rodinami, zatiaľ čo za celý minulý rok to bolo 843 žiadostí. Podľa odborníkov je však skutočná migrácia zo Slovenska oveľa vyššia. Príčinou je obmedzenie sociálnych dávok – jedna rodina môže poberať najviac 10 500 korún mesačne bez ohľadu na počet detí. Podľa niektorých odhadov prišlo od júna minulého roka do Česka viac ako 20 000 Rómov. Mnohí pritom ani nemusia žiadať o azyl, pretože sa prisťahujú k svojim českým príbuzným.
Česká strana podľa oficiálnych informácií očakáva, že riešenie príde zo slovenskej strany, podľa MFD však práve sprísnené podmienky zo strany britskej vlády obmedzili český exodus do tejto krajiny. Londýn zaradil Česko a Slovensko na zoznam “bezpečných krajín” a žiadosti českých občanov sú okamžite odmietané.
Podobne reagovalo Belgicko, kam Rómovia v uplynulých rokoch prúdili vo veľkom počte. Posúdenie žiadosti v Českej republike trvá relatívne krátko, zhruba tri týždne, žiadatelia sa však môžu odvolať a vtedy sú odsunutí do pobytového tábora a potom to závisí od rýchlosti súdov. Aj v pobytovom tábore môže byť pritom lepšie, než v najchudobnejších rómskych osadách na východe Slovenska. Rovnako ako v Británii i v Česku sú šance slovenských Rómov na udelenie azylu mizivé, napriek tomu sú Slováci na treťom mieste v počte žiadateľov o azyl, hneď za čečenskými azylantmi a Ukrajincami, píše na záver MFD.