tie ich nadačných programov je jedným z mála a v niektorých oblastiach dokonca jediným spôsobom pre radových občanov ako získať peniaze na svoje projekty. Na rozdiel od časovo a byrokraticky náročnejších programov Európskej únie (EÚ), sú totiž omnoho otvorenejšie a pružnejšie. "Naším cieľom je vzbudiť záujem bežných ľudí riešiť problémy, ktoré sa ich dotýkajú," uviedol na dnešnej tlačovej besede v Bratislave Boris Strečanský z Centra pre filantropiu - ETP. Ako skonštatoval, podporu od nich môže získať aj malá organizácia, ktorá nedisponuje špeciálne vyškolenými odborníkmi na získavanie grantov alebo kontaktmi v zahraničí.
Fondy EÚ sú podľa Strečanského, okrem zložitosti a nedostupnosti, aj príliš veľké a pomalé práve pre procedurálne predpisy. Pripomenul, že zo skúseností z praxe je najväčší záujem o podporu projektov vo výške 50 000 až 200 000 korún, štrukturálne fondy však počítajú so sumami v miliónoch eur. Fondy EÚ okrem toho väčšinou vyžadujú spolufinancovanie, čo považuje Strečanský v prípade malých projektov za nezmyselné. Navyše, vyžadujú rýchle míňanie, lebo mnoho programov zaostáva za svojím harmonogramom čerpania. Výsledkom je potreba zrealizovať podporené aktivity vo veľmi krátkom čase. Ako Strečanský poukázal, napríklad nedávno spustená Grantová schéma rozvoja ľudských zdrojov prostredníctvom vzdelávania a poradenstva v regiónoch Banská Bystrica, Prešov a Košice má čas trvania grantu stanovený na maximálne šesť mesiacov, pričom minimálna výška grantu je 10 000 eur. "Snaha minúť peniaze sa tak stáva cieľom - a nie prostriedkom na dosiahnutie zámeru projektu," dodal. Nevýhodou je tiež to, že väčšinou vyžadujú vysoký stupeň znalosti anglického jazyka.
Ako informoval Peter Medveď z Nadácie Ekopolis, zdroje na nimi podporené projekty poskytli predovšetkým Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) a súkromné americké nadácie. "Bohužiaľ, mnohé z týchto zdrojov odchádzajú a v budúcnosti pravdepodobne klesne podpora aktivít podobného typu," poznamenal. Do budúcnosti sa preto pokúsia hľadať podporu v súkromnom i verejnom sektore aj na Slovensku. Nadácia Ekopolis a Centrum pre filantropiu - ETP sa orientujú na podporu dlhodobého rozvoja istej oblasti, ako aj na aktivity, ktorých cieľom je vyriešenie konkrétneho problému a na občianske kampane. Zvláštny dôraz kladú na podporu projektov v regiónoch. Podporili napríklad kampaň Piata žena, ale tiež obecné kompostovanie v dolnom Above, či rozvoj cyklistickej infraštruktúry v Turci.