teľa EÚ na Slovensku. Okrem reforiem v slovenskej armáde diskutovali aj o spoločnej obrannej politike EÚ. V zatiaľ jedinej misii únie, ktorá pôsobí v Macedónsku, má Slovensko iba jedného pozorovateľa, ale rozšírenie pôsobnosti našich vojakov v tejto misii ani jeden z predstaviteľov neočakáva. Ako povedal na brífingu po stretnutí Cerovský, "z hľadiska ľudského potenciálu sme vyčerpaní a preto potrebujeme ukončiť niektoré misie pod vedením OSN a venovať sa misiám pod hlavičkami EÚ a NATO."
Gustava Hägglunda prijal v stredu v Bratislave aj štátny tajomník MZV SR Ivan Korčok. Na programe rozhovoru bolo najmä budúce členstvo Slovenskej republiky v Európskej únii, otázky rozvoja spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ a spolupráce medzi Severoatlantickou alianciou a úniou.
Podľa informácie tlačového a komunikačného odboru MZV, generál Hägglund ocenil výsledky referenda o vstupe Slovenska do EÚ a vyjadril nádej, že pozitívne ovplyvní všetky ďalšie referendá v pristupujúcich krajinách. K účasti Slovákov na referende povedal, že keď sa vo Fínsku občania vyjadrovali k vstupu krajiny do EÚ, iba okolo 55 percent účastníkov hlasovalo za vstup. Keby sa referendum konalo v súčasnosti, výsledok by bol podstatne vyšší.
Predseda Vojenského výboru EÚ tiež zdôraznil, že únia urobila veľký pokrok v budovaní svojich vojenských kapacít. V súvislosti s rozvojom európskej obrannej a bezpečnostnej politiky zdôraznil význam budovania konsenzu medzi všetkými členskými krajinami. Podľa generála Hägglunda budúcnosť európskej obrannej a bezpečnostnej politiky bude spojená so zavedením užšej spolupráce v tejto oblasti.
vp;xd;zp