Szögliget/Košice 21. augusta (TASR) - Zlatý poklad pochádzajúci z mladšej doby bronzovej objavili maďarskí a slovenskí archeológovia v jaskyni Julcsa barlang v katastri obci Szögliget v národnom parku Aggtelekský kras neďaleko slovenských hraníc.
Za dva roky výskumných prác, ktoré sa v týchto dňoch skončili, našli 12 zlatých šperkov - náramkov a špirálovitých prsteňov takzvanej kyjatickej kultúry. Šperky previezli do Maďarského národného múzea v Budapešti.
Lokalitu objavil vlani maďarský geológ, jaskyniar a horolezec István Szenthe. K hľadaniu ho inšpirovali stopy sadzí na kvapľových útvaroch, podľa čoho usúdil, že jaskyňu kedysi obýval človek. Jeho indície sa potvrdili, keď minulý rok na jar našiel prvý zlatý šperk. V ďalšej etape priebežného výskumu našli na jeseň ďalšie štyri šperky. V tomto roku, kedy sa do hľadania zapojili aj slovenskí archeológovia pod vedením Václava Furmaneka z Archeologického ústavu SAV v Nitre, sa poklad rozšíril o sedem predmetov.
Vo výskume, ktorý doteraz financovalo maďarské ministerstvo kultúry, mienia maďarskí a slovenskí archeológovia pokračovať.
K správe vydá dnes ROS TASR fotoreportáž
*se som NNNN