BRATISLAVA – Dôchodky sa od 1. júla zvýšia o 6 percent. Drvivou väčšinou 128 hlasov o tom včera rozhodol parlament.
O 6 percent sa zvýšia starobný, invalidný, čiastočne invalidný, výsluhový, vdovský i sirotský dôchodok. Priemerný dôchodok (6110 korún) sa tak zvýši o 367 korún.
Rozhodnutie o zvýšení dôchodkov je každoročne predmetom politického boja. Opozícia neraz navrhuje aj dvojnásobné zvýšenie ako vláda, ktorá sa, naopak, číslo snaží udržať pri zemi. Inak tomu nebolo ani teraz.
Jozef Burian zo Smeru, Vojtech Tkáč z Ľudovej únie a Anton Blajsko z HZDS navrhli 8-percentné zvýšenie, Karol Fajnor z KSS dokonca 10-percentné. Ich argumenty boli pritom rovnaké, len prepočty iné.
Odvolávali sa na rast životných nákladov a predpokladanú infláciu. „Vládou navrhované 5-percentné zvýšenie opätovne zníži životnú úroveň občanov,“ tvrdil Fajnor.
Napokon však uspel návrh Edit Bauerovej z SMK, ktorá navrhla zvýšenie o 6 percent. K tomuto číslu dospela „na základe reálnych výsledkov Sociálnej poisťovne v dlhodobom horizonte“. Výdavky poisťovne tak vzrastú o 2,5 miliardy.
Za návrh napokon hlasovali aj mnohí poslanci opozície, medzi nimi aj Tkáč.
„Parlamentná matematika hovorila o tom, že keby sme nehlasovali, nedošlo by k žiadnemu zvýšeniu dôchodkov,“ tvrdí. Pri hlasovaní totiž chýbali traja koaliční poslanci a zvyšok koalície o návrhoch na iné ako 6-percentné zvýšenie odmietol hlasovať. „Podporili sme dôchodcov, nie koalíciu,“ dodáva Tkáč.
„Zrejme si uvedomili, že by to bolo určité zabrzdenie. Treba ich za to pochváliť. Zvíťazil zdravý rozum,“ hovorí poslanec za SDKÚ Tomáš Galbavý. O tom, že by koalícia opozícii za podporu návrhu niečo sľúbila, podľa svojich slov nevie. Zvýšenie o 6 percent považuje za maximum, ktoré v terajšej ekonomickej situácii bolo možné dosiahnuť.
Aj minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník si uvedomuje, že po 6-percentnom zvýšení dôchodkov niet čo oslavovať.
„Zvýšenie dôchodkov o šesť percent je vyjadrením toho, čo je možné,“ povedal pre agentúru SITA.
Proti 6-percentnému zvýšeniu hlasovali len dvaja – Vladimír Mečiar a Dana Podracká z HZDS. „My sme boli ako rebelanti. My sme chceli 10-percentné zvýšenie a týmto svojím hlasovaním sme chceli dať najavo, aby pán prezident zákon nepodpísal a aby sa 10-percentné zvýšenie nakoniec docielilo,“ tvrdí Podracká. To, že za 6-percentné zvýšenie hlasovali aj niektorí poslanci za HZDS, neodsudzuje.
JOZEF ČAVOJEC