vský. Podľa neho treba využiť rezervy, ktoré systém vzájomnej kontroly skrýva a posilniť ho o rozmer národných parlamentov. Hrušovský počas dnešného vystúpenia v závere aténskej konferencie uviedol, že SR víta podporu posilnenia úlohy národných parlamentov. Posilnenie úlohy národných parlamentov vo vzťahu k inštitúciám Európskej únie (EÚ) neznamená sledovanie egoistickej národnej agendy. Tento princíp pomôže celému rozšírenému spoločenstvu, uviedol predseda NR SR. Vzťah národných parlamentov k inštitúciám EÚ by mal podľa neho prispieť k vzniku pružného mechanizmu, ktorý dokáže riešiť politické problémy na všetkých úrovniach. Ako povedal Hrušovský ďalej v prejave, o ktorom agentúru SITA informoval jeho hovorca Michal Dyttert, vytváranie nových inštitúcií EÚ by mohlo doterajší systém fungovania únie narušiť.
Najmä úzka komunikácia s občanmi jednotlivých členských krajín je podľa Hrušovského podmienkou priblíženia EÚ k občanom. "Naplnenie tejto podmienky nemôže zabezpečiť iba europarlament, komisia, či rada osamotene. Musí tu nastať efektívna spolupráca s národnými reprezentáciami," doplnil. To však podľa Hrušovského vyžaduje, aby si jednotlivé národné parlamenty usporiadali vzťahy s úniou a so svojimi vlastnými vládami. Zdôraznil, že ďalšími podmienkami priblíženia EÚ k občanom je prehľadnosť, zrozumiteľnosť a zodpovednosť rozhodovacieho procesu. Treba dbať o to, aby proces rozhodovania európskych inštitúcií bol prehľadný, zrozumiteľný a zodpovedný vo vzťahu ku ktorejkoľvek členskej krajine či regiónu, povedal šéf NR SR.
Hrušovský vyzdvihol, ako ďalší princíp fungovania zjednocujúcej sa EÚ, princíp rovnoprávnosti pri rozhodovaní o budúcnosti. Pre SR je podľa neho, rovnako ako pre ostatné pristupujúce krajiny, dôležitá plnoprávna účasť na Medzivládnej konferencii, ktorá posúdi závery Konventu o budúcnosti Európy. Očakáva, že júnový summit Európskej rady v Solúne potvrdí, prípadne spresní záväzok z Kodane o účasti pristupujúcich krajín na Medzivládnej konferencii. Za vec najvyššieho záujmu považuje predseda NR SR prijímanie novej základnej zmluvy a riešenie ďalších inštitucionálnych otázok, ktoré zostanú otvorené po ukončení práce Konventu. "Sme presvedčení, že je to v záujme budúcnosti celej EÚ," dodal Pavol Hrušovský.
Aténska konferencia, ktorá dnes vyvrcholila prijatím spoločných záverov, bola historicky prvým stretnutím predsedov 25 európskych parlamentov. Diskutovalo sa na nej o budúcnosti únie - Európskom parlamente, o Konvente o budúcnosti Európy a o úlohe európskych parlamentov v rozširujúcej sa Európe. Stretnutie šéfov parlamentov pripravilo grécke predsedníctvo a zúčastnil sa na ňom aj predseda Európskeho parlamentu Pat Cox.