áverom dvojdňovej konferencie 25 predsedov európskych parlamentov, ktorá dnes vyvrcholila v Aténach. To znamená, "aby sme sa na nadchádzajúcej medzivládnej konferencii zúčastnili ako plnoprávni členovia EÚ," povedal pre agentúru SITA poradca predsedu slovenského parlamentu Tomáš Zálešák. SR, ČR a MR by tak mali pri hlasovaní o euroústave rovnaké hlasovacie práva ako súčasní členovia únie. Významným bodom diskusie aténskej konferencie - Európa vo vývoji, bol aj návrh švédskej delegácie, podľa ktorého by mala spoluprácu národných parlamentov členských krajín EÚ s inštitúciami únie riešiť samostatná pracovná skupina. Mala by byť platformou na diskusiu - a nie novou inštitúciou únie, konštatoval Zálešák.
Európska únia (EÚ) by nemala budovať nové inštitúcie, ale vytvárať nové procesy, aby sa tak využili rezervy, ktoré už sú v inštitucionálnej rovnováhe medzi Európskou komisiou, Európskou radou a Európskym parlamentom a národnými reprezentáciami. V piatok, počas prvého dňa konferencie na to upozornila predsedníčka maďarského parlamentu Katalin Sziliová. Ako konštatoval Zálešák, túto líniu fungovania budúcej EÚ sleduje aj väčší počet pristupujúcich krajín a malých krajín únie.
Aténska konferencia Európa vo vývoji, ktorá sa dnes skončila prijatím spoločných záverov, bola historicky prvým stretnutím predsedov 25 európskych parlamentov. Diskutovalo sa na nej o budúcnosti únie - Európskom parlamente, Konvente o budúcnosti Európy a o úlohe európskych parlamentov v rozširujúcej sa Európe - inštitucionálna a politická dimenzia. Stretnutie šéfov parlamentov pripravilo grécke predsedníctvo a zúčastnil sa na ňom aj predseda Európskeho parlamentu Pat Cox.