predseda Milan Ftáčnik v správe o činnosti zhodnotil neúspech strany v parlamentných a komunálnych voľbách ako dôsledok krátkej existencie strany a slabej vyprofilovanosti voči SDKÚ. Nespokojnosť vyjadril s tvorbou a prezentovaním stanovísk SDA a pozornosť venoval integrácii ľavice. Ftáčnik navrhol zlúčenie SDA so Sociálnodemokratickou stranou Slovenska (SDSS) po jej májovom zjazde. Pristúpenie ponúkol Ľavicovému bloku (ĽB) a Strane demokratickej ľavice ponúkol "otvorenú integráciu". So stranou Smer navrhuje Ftáčnik spoluprácu, ale odmieta vstup členov SDA do Smeru. V politickom priestore medzi Smerom a KSS je podľa Ftáčnika jedno až tri percentá voličov, ale tento potenciál by mohol predstavovať až 10 percent.
M. Ftáčnik podporuje daňovú reformu, ak má zjednodušiť daňový systém, ale odmieta jej väčší prospech pre bohatých. Odmieta tiež tzv. rovnú daň ako sociálne nespravodlivú a kritizuje nadmernosť kapitalizačného piliera dôchodkovej reformy. Ftáčnik požadoval na sneme SDA väčšiu kontrolu občanov nad zdravotným poistením a zdravotnou starostlivosťou. Je proti školskej reforme bez dostatočných kompenzácii pre sociálne slabších študentov a kritizoval jednostrannú proamerickú orientáciu zahraničnej politiky SR.
Na sneme SDA sa zúčastňuje 143 zo 168 zvolených delegátov. Medzi hosťami bola Brigita Schmögnerová, podpredseda Smeru Dušan Čaplovič a predseda SDĽ Ľubomír Petrák.
tm;ku;fa