ť zjazd SDSS koncom mája, nasledovať by mal vznik prípravného výboru, práca na programe, stanovách a formovaní orgánov nového subjektu, ktorý by mal niesť v názve termín sociálna demokracia či sociálnodemokratický. Dnes o tom v Banskej Bystrici pred novinármi hovoril po ukončení prvého snemu SDA predseda SDA Milan Ftáčnik.
Ako Ftáčnik ďalej spresnil, zlúčenie bude znamenať zánik obidvoch strán a malo by, podľa názoru predstaviteľov oboch subjektov - priniesť nové tváre a to možno aj do čela strany. Predseda uviedol, že SDA má 850 členov a SDSS vraj asi 1500. Tvrdil, že SDA by do septembra chcela zvládnuť aj doplatenie volebnej pôžičky a mať "čistý stôl". V prípade Ľavicového bloku (ĽB) nie sú podrobnosti integrácie ešte tak prediskutované. V prípade SDĽ jestvuje otvorená ponuka, ale SDĽ sa chce pred integráciou najskôr revitalizovať, SDA je toho názoru, že procesy môžu prebiehať paralelne. Integráciu so Smerom formou individuálneho vstupu členov SDA sobotňajší snem odmietol, ale podporil spoluprácu. M. Ftáčnik sa domnieva, že pohyb voličov a preferencií by mal spôsobiť snem HZDS-ĽB a jeho budúce smerovanie. Hnutie má totiž nemalú časť ľavicových voličov, ale začína byť akceptovateľné pre pravicu. Integrujúca sa ľavica chce získať nerozhodnutých voličov, ktorí "nevolia zo zásady KSS a pre štýl Smer".
Dôležitým nástrojom integrácie podľa Ftáčnika bude práca odborných tímov zameraná na konkrétne spoločenské problémy. Prvým, ktorého členmi sú napríklad Peter Magvaši a Erika Kvapilová, je tím pre dôchodkovú reformu. Práce takýchto špecializovaných tímov a predkladanie sociálnodemokratických alternatív k pravicovej politike má pomôcť preraziť aj na mediálnej scéne. Podľa M. Ftáčnika totiž pravica ovládla spoločnosť v SR mocensky, ideologicky a mediálne.
Členmi ústrednej rady, ktorá má mandát na realizáciu integrácie, sú napr. E. Kvapilová, Ladislav Orosz, Ľubomír Šlahor a Peter Weiss.