SME

MK považuje dokončenie novostavby SND do 31. 12. 2004 za najefektívnejšie

Bratislava 25. mája (TASR) - Za najefektívnejšie riešenie rozostavanej novostavby SND považuje Ministerstvo kultúry (MK) SR jej dokončenie do 31. decembra ...

Bratislava 25. mája (TASR) - Za najefektívnejšie riešenie rozostavanej novostavby SND považuje Ministerstvo kultúry (MK) SR jej dokončenie do 31. decembra 2004.

Na budove sa už totiž urobilo odhadom 80 90 percent z celkového objemu stavebných prác a finančná rozpracovanosť je v hodnote 69 percent z celkových predpokladaných nákladov stavby. V prípade ukončenia stavby do tohto termínu budú náklady tvoriť 1,309 miliardy Sk na rok 2003 bolo schválených 0,488 miliardy Sk, takže zo štátneho rozpočtu na rok 2004 MK SR odporúča vyčleniť 0,821 miliardy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Základné odporúčania o ďalšom postupe novostavby uvádza ministerstvo v informačnom materiáli, ktorý predkladá na nasledujúce rokovanie vlády, pričom podáva aj potenciálne protiargumenty, vyplývajúce z viacročnej odbornej i verejnej diskusie.

V prospech dostavby hovoria ekonomické a urbanistické argumenty. Podľa analýzy ministerstva v prípade odsúvania termínu treba počítať so zvýšením finančných nákladov i s negatívnymi dôsledkami v oblasti zmluvných vzťahov, záruk a technologického vybavenia budovy. Okrem toho bude potrebné paralelne počítať aj s nákladmi súvisiacimi s nevyhnutnou rekonštrukciou historickej budovy SND, ako aj budovy DPOH, vyčíslenými na 622,5 milióna Sk.

Budova v srdci Bratislavy môže napĺňať doplnkové funkcie súvisiace s potrebami mestskej časti, mesta i VÚC. Počet návštevníkov by sa tak od roku 2002 do 2008 mohol zvýšiť o 64,9 percenta a z toho vyplývajúce tržby o 130,8 percenta. Ministerstvo ale pripúšťa, že by nové SND diváci nemuseli navštevovať radi, pretože estetické cítenie mladšej generácie je voči tejto budove nastavené prevažne negatívne.

SkryťVypnúť reklamu

Bude tiež potrebné rozhodnúť o základnom spôsobe využitia monofunkčné, koncentrované na aktivity SND s doplnkovými aktivitami alebo polyfunkčné.

Nové SND začali stavať v apríli 1986, pričom pôvodné rozpočtové náklady stavby boli 874 miliónov Kčs, celkové predpokladané náklady stavby na cenovej úrovni 2002 sú 4,229 miliardy Sk. Skutočné prestavané náklady stavby od roku 1986 do 31. decembra 2002 boli 2,920 miliardy Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 127
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 724
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 111
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 826
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 295
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 582
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 383
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu