Bratislava 25. mája (TASR) - Návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne Aliancie nového občana (ANO), ktorý vyvolal ostrý nesúhlas Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), sa dostane na rokovanie júnovej schôdze Národnej rady SR.
ANO o stiahnutí novely neuvažuje aj napriek hrozbám, že by jej schválenie mohlo ohroziť koaličnú spoluprácu. Presadenie zákona za pomoci opozície by totiž podľa kresťanských demokratov znamenalo porušenie koaličnej dohody. Podpredseda ANO Ľubomír Lintner pre TASR zdôraznil, že nebude u opozície nič iniciovať. "Domnievam sa ale, že zákon treba v parlamente prerokovať a nech sa k nemu vyjadria poslanci v rámci celého spektra," doplnil.
Interrupcie sa dostali tento týždeň aj na rokovanie Koaličnej rady. KDH podporili koaliční partneri SDKÚ a SMK. ANO dostala 30 dní, aby si premyslela svoj postup.
Do 10. júna by mali návrh zákona prerokovať výbory NR SR a následne sa dostane na schôdzu, ktorá má odštartovať 17. júna. Vzhľadom na to, že proti návrhu sa okrem KDH postavili aj SDKÚ a SMK, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Anna Záborská (KDH) predpokladá, že je väčšia šanca, aby návrh vo výboroch neprešiel.
Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského je pre hnutie ochrana života principiálna a za prípadné porušenie Koaličnej zmluvy je ochotné niesť aj politickú zodpovednosť. Hnutie však zatiaľ nechce predbiehať udalosti a počká na ďalší vývoj.
Návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva tento týždeň nepodporil ani vládny kabinet, za stanovisko ANO hlasoval jediný zástupca strany na rokovaní, minister kultúry Rudolf Chmel.
V súčasnosti platná právna úprava umožňuje umelo prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa plodu. Vo vykonávacej vyhláške sa však uvádza, že umelo prerušiť tehotenstvo je možné z genetických dôvodov do 24 týždňov jeho trvania. KDH podalo podnet na Ústavný súd SR, ktorý má rozhodnúť, či je vyhláška v súlade s ústavou. ANO v snahe predísť právnemu vákuu po možnom rozhodnutí o neústavnosti vyhlášky pripravilo návrh novely s ustanovením, týkajúcim sa umelého prerušenia tehotenstva v prípade genetickej chyby plodu do konca 24. týždňa jeho trvania. S pomocou opozície pretlačili liberáli svoj návrh v prvom čítaní v parlamente.