Bratislava 25. mája (TASR) - Odškodnenie pozostalých po 50 popravených Slovákov za obdobie od 25. februára 1948 do 17. novembra 1989 chce formou zákona dosiahnuť poslankyňa Dana Podracká z HZDS.
O popravených sa v zákone o odškodnení a poskytnutí jednorazového finančného príspevku politickým väzňom mlčí ako o povraze v dome obesenca, povedala Podracká na pôde parlamentu, keď v interpelácii avizovala svoju legislatívnu iniciatívu. Spomenula, že v Československu bolo za vymedzené obdobie popravených približne 200 ľudí a na rozdiel od Slovenska v Českej republike legislatíva umožňuje i takúto satisfakciu.
Podrackú inšpiroval aj osud popraveného Pavla Valenta, ktorý bol na Pankráci väznený od 14. januára 1952 viac než rok. Podľa na Slovensku platnej legislatívy mali jeho príbuzní nárok na finančný príspevok, no Sociálna poisťovňa úhradu pozastavila s odôvodnením, že príslušný zákon nepamätá na pozostalých po popravených.
V zozname, ktorý získala Podracká štúdiom archívnych dokumentov, je na prvom mieste 26-ročný Ladislav Prieložný, popravený 4. januára 1949 a posledným, vekovo najstarším Michal Ihnát popravený ako 54-ročný 28. júna 1956.
Nová právna úprava bude dopĺňať parlamentom už schválené zákony o súdnej rehabilitácii z roku 1990 a dobe neslobody z roku 1991, o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému z roku 2002, o poskytnutí jednorazového finančného príspevku politickým väzňom z toho istého roku, zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa. Podracká chce svoj zákon odovzdať zákonodarnému zboru do 30. mája 2003 a predpokladá jeho prerokovanie už na júnovej schôdzi Národnej rady SR.