Zákaz interrupcií však považuje za neprípustný, uviedol dnes predseda ANO Pavol Rusko v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť.
Rusko argumentuje tým, že ANO nepodporuje interrupcie, ale slobodné právo ženy rozhodnúť sa v otázke umelého prerušenia tehotenstva. "Nemali by sme podľahnúť tlaku jedného z koaličných partnerov," povedal. Informoval ďalej, že ANO návrh nepredložilo do pléna bez toho, aby o tom koaliční partneri nevedeli. Rovnako to nepovažuje za porušenie koaličnej zmluvy.
Podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková (SDKÚ) si myslí, že koaliční partneri by sa nemali prekvapovať "nášľapnými mínami" ako je uvedený návrh, ale rokovať o veciach na koaličnej rade. Upozornila tiež, že predmetný návrh je v kompetencii ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca a jeho rezortu, ktorého odborníci sa na danú tému ešte nevyjadrili. SDKÚ si podľa nej počká na rozhodnutie ÚS SR, ktoré by malo byť známe na jeseň. Predpokladá, že o iniciatíve ANO však bude vládna koalícia rokovať ešte pred tým a liberáli nebudú striktne zotrvávať na tejto právnej úprave.
Návrh z dielne ANO "nie je prejavom liberalizmu, ale zdravého rozumu," myslí si poslankyňa NR SR Dagmar Bollová (KSS). Napriek tomu, že komunisti sú pripravení návrh podporiť, nie sú za liberalizáciu interrupcií. Podľa Bollovej je diskutovaný návrh skôr problémom medzi koaličnými stranami, ktorý by si mali vyriešiť čo najskôr.
Za pokus o hrubé porušenie koaličnej dohody označil iniciatívu ANO predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos. Zaradenie zákona na rokovanie pléna parlamentu považuje za nekorektné. Poznamenal, že stanovisko SMK k danému návrhu zostáva nezmenené a verí, že nedôjde k porušeniu koaličnej zmluvy zo strany ANO. Ak by návrh zákona parlament schválil, bude to podľa Bárdosa porušenie koaličnej zmluvy.
Poslanecký návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne koaličnej ANO zamietol vládny kabinet 21. mája. Odmietavé stanovisko kabinetu k návrhu novely inicioval minister spravodlivosti Daniel Lipšic za KDH. Dôvodom je, že v návrhu, ktorý by umožnil interrupciu do šiestich mesiacov v prípade geneticky chybného vývoja plodu, chýba definícia, čo je to chybný genetický vývoj.
V súčasnosti platná právna úprava umožňuje umelo prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa plodu. Vo vykonávacej vyhláške sa však uvádza, že umelo prerušiť tehotenstvo je možné z genetických dôvodov do 24. týždňov jeho trvania. Návrh novely zákona by mal v júni prerokúvať parlament v druhom čítaní.