Bratislava 25. mája (TASR) - Strana demokratickej ľavice (SDĽ) zásadne odmieta spoplatnenie obidvoch foriem vysokoškolského štúdia. Zhodli sa na tom účastníci republikového predstavenstva, ktoré sa dnes po prvý raz po zjazde konalo v Bratislave.
Zavedenie poplatkov za vysokoškolské štúdium, ktoré vyplýva z návrhu novely zákona o vysokých školách z dielne Ministerstva školstva SR, považujú ľavičiari za ďalšiu z praktík pravicovej vlády prenášať bremeno nákladov na plecia občanov. Podpredsedníčka SDĽ Judita Takáčová sa obáva, že vládny zámer vyvolá odchod slovenských študentov na zahraničné univerzity a ohrozí rovný prístup všetkých občanov k vzdelaniu. V tejto súvislosti upozornila na skúsenosť Rakúska, kde sa v dôsledku zavedenia poplatkov pred dvoma rokmi prihlásilo na vysoké školy o jednu pätinu študentov menej ako v predchádzajúcom školskom roku.
Spoplatnením štúdia ide vládny kabinet podľa nej proti dokladovanému zámeru zvýšiť počet študentov. Získané peniaze tiež neprispejú k zvýšeniu kvality vysokoškolského štúdia a toto opatrenie ešte viac zaťaží štátny rozpočet. Poskytovanie sociálnych štipendií si podľa Takáčovej vyžiada ďalších 200 miliónov korún. Potrebné budú aj prostriedky do Študentského dôchodkového fondu. Hranica pôžičky by sa mala posunúť z terajších 20 tisíc na 40 tisíc korún, čo by pri priemernej výške pôžičky 30 tisíc Sk znamenalo znížiť počet uspokojených záujemcov.
SDĽ sa preto rozhodla zriadiť nadačný účet, ktorý bude slúžiť na poskytovanie finančnej pomoci pre záujemcov o vysokoškolské štúdium zo sociálne slabších rodín. Peniaze na účet chce získať aj vyfakturovaním nákladov, ktoré vynaložili členovia Dzurindovho kabinetu na svoje štúdium. Každý člen vlády by tak podľa Takáčovej mal zaplatiť 831 700 korún. Po započítaní úrokov by sa táto suma zvýšila na 15,6 milióna Sk.