BUDAPEŠŤ – Novú verziu krajanského zákona schválili v sobotu zástupcovia menšín na Stálej maďarskej konferencii v Budapešti. Zmeny v zákone navrhla maďarská vláda, lebo jeho pôvodné znenie vyvolalo odpor najmä na Slovensku a nevôľu prejavila aj Európska únia.
Maďarskí predstavitelia sú presvedčení, že ich nový návrh zodpovedá požiadavkám únie aj samotných menšín. Prezident Ferenc Mádl povedal, že krajanský zákon nikomu neubližuje, lebo „nejde o negatívnu, ale pozitívnu diskrimináciu“ a tá je podľa neho rozšírená aj v Európskej únii.
Minister zahraničných vecí László Kováč je presvedčený, že upravený krajanský zákon „neodporuje pravidlám Európskej únie“, a preto bude môcť platiť aj po vstupe Maďarska a jeho susedov do únie. Napriek tomu nevylúčil, že jedna susedná krajina ho nepodporí a zjavne mal na mysli Slovensko.
Novú verziu zákona po tvrdej diskusii podporili tri zo štyroch parlamentných strán v Maďarsku a až na dve menšie organizácie aj zástupcovia maďarských menšín vrátane SMK.
Predseda SMK Béla Bugár je však skeptický k tomu, že so zákonom bude súhlasiť slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. „S pánom Dzurindom niet o čom rokovať, veď tento týždeň vyhlásil, že je pre neho zákon aj v tejto forme neprijateľný,“ povedal. Bugár si myslí, že pre slovenskú vládu by bolo najprijateľnejšie, ak by nijaký zákon nebol. „Ale to nie je prijateľné pre nás,“ dodal.
Dzurinda sa včera k zákonu nevyjadril, lebo ho ešte nedostal oficiálnou cestou od maďarskej vlády. Rovnako reagovalo aj ministerstvo zahraničných vecí.
Proti zákonu sú aj koaliční partneri SMK. ANO pokladá zákon za zbytočný. Podpredseda strany Imrich Béreš sa obáva, že „po interrupciách toto bude ďalšia vec, ktorá vyvolá problémy v koalícii“. KDH sa zatiaľ nevyjadrilo, Vladimír Palko včera povedal, že tiež počkajú až zákon dostanú oficiálnou cestou.
Slovenská strana má podľa všetkého pripravený návrh zákona, ktorý by rušil účinky krajanského zákona na území Slovenska.
Miroslav Čaplovič z opozičného Smeru je síce proti myšlienke a uplatňovaniu krajanského zákona, ale prijímanie nových protizákonov nepovažuje za šťastné. Je skôr za to, aby sa Slovensko snažilo o dialóg.
Autor: PETER MORVAYBARBORA TANCEROVÁ

Beata
Balogová
