Bratislava 26. mája (TASR) - Učitelia a nepedagogickí zamestnanci základných, stredných a vysokých škôl vyjdú v stredu 28. mája do ulíc, aby na protestných zhromaždeniach vo všetkých okresných mestách Slovenska vyjadrili nesúhlas s postupom vlády.
Zhromaždenia, ktoré na 14. hodinu pripravila vyše 80 000-členná základňa Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV), by podľa jej predsedu Jána Gašperana nemali ohroziť chod škôl a školských zariadení. Jedným zo zámerov je apelovať na poslancov Národnej rady SR, aby nemenili zákon o verejnej službe. Ten pôvodný zabezpečoval podľa Gašperana rast reálnych miezd na tri až štyri roky. V prípade nesplnenia požiadaviek uvažujú odborári o zastavení práce v plnom rozsahu - ostrom štrajku. Rozhodnúť o tom by mali v pondelok 2. júna.
Nedostatok finančných prostriedkov pre školy a zámer na likvidáciu zákona o verejnej službe označil Gašperan za hlavné dôvody nespokojnosti. Poznamenal, že na prevádzku škôl a školských zariadení chýba iba v tomto roku 1,2 miliardy korún. Predpokladá, že v školstve vznikne v tomto roku dlh 800 miliónov Sk.
Negatívom je aj návrh na zrušenie polovice 13. platu z roku 2003 a návrh na zrušenie 13. a 14. platu v roku 2004. Podľa Gašperana kabinet počíta so zrušením tarifných tabuliek pre zamestnancov vysokých škôl od 1. januára budúceho roka. Rovnaká situácia sa týka učiteliek materských škôl. Zrušenie tarifných tabuliek pre učiteľov a nepedagogických zamestnancov základných a stredných škôl je naplánované od januára 2005 alebo 2006.
Gašperan tiež upozornil, že návrh východísk štátneho rozpočtu na rok 2004 nezabezpečuje rast reálnych miezd a riadny chod škôl a školských zariadení. Návrh počíta s necelými 46 miliardami korún, čo predstavuje 3,6 percenta z HDP. Odborári preto požadujú zvýšiť výdavky na školstvo v budúcom roku o približne 9 miliárd korún, čo znamená na 4,25 percenta z HDP.
ms pa