h spoločenstvách Jurajom Migašom. Sedeli sme a tŕpli. V mysli som sa vracal k hlavnému motívu svojho rozhodnutia vstúpiť do politiky. Počas praxe obchodníka, manažéra a diplomata som zažil desiatky situácií, v ktorých, mierne povedané, nechávali Slovákov pokorne čakať za dverami. Povedal som si, že budem robiť všetko preto, aby sa Slovensko stalo suverénnym partnerom Európy.
Veľvyslanca Lindena som o dvanástej vyzval, aby zaplatil rozlúčkový „trúnok“, pretože ak sa referendum skončí na 48,5 percenta, ako sa ukazovalo, nebude už mať jeho pôsobenie na Slovensku zmysel.
Referendum dopadlo „o chlp“ a pre tento chlp sa hľadá vinník. Jedni vidia pohár poloplný, iní poloprázdny. Nazdávam sa však, že „každé čudo tri dni trime“ a treba hľadieť dopredu. Sme síce v európskom bazéne, ale my, na rozdiel od tých, ktorí už v únii sú, máme okolo pásov plávacie kolesá. Dávajú istotu, že sa nikto neutopí, avšak takmer rovnakú istotu, že s plávacím kolesom medzi prvými do cieľa nedoplávame. Vstup na spoločný európsky trh znamená odňatie plávacích kolies. Nič iné nám neostáva. Kuvičie hlasy poukazujúce na riziká mi pripadajú, akoby Ličartovce šli hrať v Lige majstrov proti Manchestru United a naši fanúšikovia by začali fňukať, že to nemá zmysel, lebo aj tak to prehráme.
Nuž, treba si vysúkať rukávy a dať sa do práce. A práve tu mám obavy, či tento proces zvládneme. Zodpovední na Úrade vlády na čele s podpredsedom vlády Pálom Csákym si nanajvýš zodpovedne musia klásť otázky, či bude Slovensko schopné pripraviť euroúradníkov na zodpovednej úrovni tak, aby mohli „s Manchestrom“ súťažiť. Aby som bol spravodlivý, rovnakú úlohu si musia postaviť aj strany pri vyberaní kandidátov za europoslancov. Významný poslanec Európskeho parlamentu mi otvorene povedal, že čím neschopnejších poslancov a úradníkov do Bruselu pošleme, tým viac to bude ostatným krajinám vyhovovať, pretože naši budú ľahšie manipulovateľní.
Brusel prijal výsledky nášho referenda s uspokojením, ale tiež s diplomatickými rozpakmi. Obávam sa, že ak mimoriadne dôležitý proces prípravy administratívnych kapacít či čerpania fondov zvládne vládny „eurotím“ pod vedením podpredsedu vlády tak, ako zvládli referendum, Európska komisia nám to nielenže nebude tolerovať, ale budeme aj sankcionovaní. Z tohto dôvodu by sa mal Pál Csáky sám seba úprimne spýtať, či je na tieto náročné úlohy skutočne pripravený.
Pozn. red.:
O príspevok do diskusie Dva pohľady sme požiadali aj predstaviteľov Strany maďarskej koalície. Jej hovorkyňa nás informovala, že SMK sa vyjadrovať zatiaľ nebude.
Autor: JOZEF BANÁŠposlanec NR SR za ANO

Beata
Balogová
