Bratislava 27. mája (TASR) - Prvá časť slovenskej protichemickej jednotky sa dnes o 06.50 h letecky vrátila z Kuvajtu na Slovensko. Ruské prepravné lietadlo AN-124 RUSLAN so skupinou desiatich vojakov, časťou techniky a materiálu pristálo na bratislavskom letisku M. R. Štefánika.
Transport celej jednotky v počte 74 mužov by sa mal podľa slov veliteľa slovenského kontingentu Ladislava Svatíka uskutočniť v siedmich etapách a ukončiť pravdepodobne do konca tohto týždňa. Zabezpečuje ho ruská firma Volga-Dnepr.
Vyslanie jednotky chemickej, radiačnej a biologickej ochrany v počte 75 mužov v rámci spoločných akcií medzinárodnej koalície týkajúcej sa Iraku schválila NR SR 6. februára. Jednotka dostala mandát do konca tohto roka na pôsobenie v záchranných a humanitárnych operáciách v prípade použitia alebo dôvodného podozrenia z použitia zbraní hromadného ničenia. Išlo najmä o vykonávanie radiačného a chemického prieskumu, dekontamináciu a odmorenie osôb, objektov a techniky.
Príslušníci slovenských ozbrojených síl pôsobili v Kuvajte v rámci spoločného česko-slovenského práporu od konca februára. Operačnú pohotovosť dosiahla jednotka 2. marca. Prepravu vojakov a techniky zabezpečovala na šesť etáp ruská firma Volga-Dnepr, transport stál 40 miliónov korún.
Pred začiatkom vojenského konfliktu v Iraku, ako i počas neho vojaci monitorovali radiačnú, chemickú a biologickú situáciu v okolí tábora Camp Doha a meste Kuvajt. K dispozícii mali detektor na diaľkové zisťovanie toxických látok v atmosfére, ktorý vyvinuli vo Vojenskom technickom ústave v Liptovskom Mikuláši. Počas mnohých vzdušných a raketových poplachov sa presúvali v plynových maskách do protileteckých krytov. Ani jeden zo slovenských vojakov sa počas pobytu v Kuvajte vážne nezranil.
Po začiatku vojny v Iraku sa k jednotke pripojil aj slovenský psychológ a koncom marca ochranu a bezpečnosť práporu posilnili ďalší štyria slovenskí vojaci. Počet slovenských príslušníkov sa tak vyšplhal na 74.
Od konca apríla jednotka plnila nové úlohy spojené so zabezpečovaním humanitárnej pomoci irackému obyvateľstvu v okolí Basry, kde je nedostatok pitnej vody.