Bratislava 27. mája (TASR) - Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie prinesie aj zásadnú zmenu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku budú totiž môcť vykonávať prax aj lekári z členských krajín únie, rovnako odborníci zo SR budú môcť pôsobiť v zahraničí. Podmienky na to prinesie zmena jedného z nosných zákonov rezortu zdravotníctva, o zdravotnej starostlivosti. Ide o úpravu týkajúcu sa voľného pohybu osôb a problematiku vzájomného uznávania odborných kvalifikácií.
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti sa bude posudzovať v troch rovinách - v pracovnoprávnom vzťahu, v podnikateľskom postavení a v postavení spolupracujúcej osoby. V každom prípade sa bude vyžadovať povolenie na výkon povolania a určuje sa aj nutnosť členstva v príslušnej stavovskej organizácii. Zákon pozná aj pojem hosťujúcej osoby, ktorá bude na území Slovenska vykonávať svoje povolanie iba dočasne alebo príležitostne, napríklad pri špeciálnych operáciách.
Novela zákona sa týka aj stredného zdravotníckeho personálu, pretože úpravou prechádzajú aj ustanovenia zákona - o prípady, kedy bude môcť sestra poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť samostatne a kedy iba za prítomnosti a na pokyn lekára. Ide o jasnejšie špecifikácie hodnotenia vedomostí a zručnosti aj pôrodných asistentiek.
Základom pre výkon praxe je verifikácia získanej odbornosti a navyše by mal takýto odborník preukázať schopnosť odborného vyjadrovania sa v nevyhnutnom rozsahu v štátnom jazyku.
V zákone, ktorý budú poslanci prerokovávať na 13. schôdzi parlamentu, sa jednoznačne stanovujú podmienky preukázania získania vysokoškolského doktorského vzdelania v jednotlivých členských krajinách EÚ, ako aj odbornej kvalifikácie. Platí to nielen pre všeobecné lekárstvo, ale aj pre stomatológov a farmaceutov. Rovnakým spôsobom sa preukazuje aj vyššie odborné vzdelanie sestier a pôrodných asistentiek.