Bratislava 22. augusta (TASR) - Kabinet Mikuláša Dzurindu by sa mal dnes zaoberať návrhom na vytvorenie zmiešanej komisie, ktorá by mala do 30. novembra analyzovať a posúdiť možnosti odškodnenia židovských obetí holokaustu. Členmi komisie, ktorá okrem zmapovania zabaveného majetku zavraždených slovenských Židov určí aj ďalší postup Dzurindovho kabinetu v tejto oblasti, budú zástupcovia vlády, Ústredného zväzu židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) a medzinárodných židovských organizácií. Návrh predkladá vicepremiér Pál Csáky.
Riaditeľ Kancelárie ÚZŽNO Jozef Weiss tvrdí, že štát by mal nájsť formu kompenzácií pre slovenských Židov prostredníctvom fondu, ktorý by v budúcnosti umožnil i odstránenie najkrikľavejších prípadov zabavenia židovského majetku. Prostriedky fondu by sa tak použili na vyplatenie dedičov, ale predovšetkým na udržiavanie židovských pamiatok, niektorých zdevastovaných synagóg a cintorínov na Slovensku a časť by putovala na konkrétne projekty židovskej komunity.
Po druhej svetovej vojne sa Židom a ich oficiálnym reprezentantom nevrátil majetok, ktorý im bol zhabaný na základe protižidovských zákonov vojnového Slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945. Tento majetok prešiel do Fondu pre podporu vysťahovalectva Židov, na rôzne účty bývalého ministerstva financií, priamo do Štátnej pokladne alebo bol odovzdaný do správy Fondu pre správu poľnohospodárskych majetkov. Okrem týchto pohľadávok prešli na Československý štát po roku 1945 ešte aj cenné papiere, ktoré boli uložené do nútenej úschovy v peňažných ústavoch a nehnuteľnosti, ktoré sa stali vlastníctvom vojnového Slovenského štátu a po vojne neboli Židom vrátené. Hoci bol krátko po vojne prijatý zákon, umožňujúci reštitúcie, v prípadoch celých vyvraždených rodín sa nenašiel nikto, kto by si nárokoval vrátenie majetku.
Pred druhou svetovou vojnou žilo na území Slovenska viac ako sto tisíc Židov, z ktorých prežilo holokaust len 17 tisíc osôb. V súčasnosti ešte žije na Slovensku takmer 1450 Židov, ktorí prežili hrôzy nacistickej a ľudáckej perzekúcie.
Členovia vlády prerokujú aj Návrh štátneho rozpočtu na rok 2002, návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti a Liečebnom poriadku, návrh na zriadenie Národnej pandemickej komisie a návrh plánu opatrení pre prípad pandémie chrípky v SR.
Súčasťou programu bude i informácia o činnosti spoločnosti Slovenská konsolidačná, a. s. za obdobie máj júl 2001, návrh na odvolanie splnomocnenca vlády SR pre reformu verejnej správy, návrh na odvolanie a vymenovanie predsedu Protimonopolného úradu SR a návrh na odvolanie a na vymenovanie splnomocnenca vlády pre rozvoj automobilovej výroby na Slovensku.