onferencia bola poznačená aktuálnymi otázkami súčasnosti - reakcie svetovej justície na terorizmus a bojom proti korupcii.
Akcent svetovej konferencie sudcov na tému boja proti terorizmu podľa J. Mazáka vyplynul najmä z plánu amerického prezidenta Busha zriadiť osobitnú vojenskú komisiu, ktorá by riešila trestný postih osôb dôvodne podozrivých zo spáchania terorizmu. Ako povedal Mazák, otázku, že ide o osobitnú vojenskú komisiu a nie súd otvorili samotní Američania. Proti rozhodnutiu komisie, ktorá nebude používať pravidlá dokazovania a má mať oprávnenie vynášať aj hrdelné tresty, nebude možné odvolať sa na súd, ale len k ďalšej vojenskej komisii alebo priamo k prezidentovi USA. Pritom komisia má trestať nie Američanov, ale iných štátnych príslušníkov. Najväčším problémom je, že u vojska platí princíp podriadenosti armádnemu veleniu a prezidentovi. ,,Takže o akej nezávislosti môžeme hovoriť, veď sú to vojaci a nie nezávislí sudcovia,“ konštatoval J. Mazák. Povedal, že konferencia túto otázku zatiaľ neuzavrela a zriadením komisie sa bude zaoberať aj americký najvyšší
,,Dotýka sa to aj nás a sudcovia štátov Európskej únie sa tým budú musieť v dohľadnej budúcnosti tiež zaoberať,“ povedal Mazák.
V časti konferencie o boji proti korupcii v justícii vystúpil s príspevkom i Ján Mazák. ,,Poukázal som v ňom, že aj u nás v tomto máme problémy, ale od roku 1998 zaznamenávame postupné zlepšovanie,“ stručne uviedol na margo svojho vystúpenia. "Vo svojom vystúpení predseda Najvyššieho súdu USA potvrdil, že ani americkí sudcovia nemajú radi, keď musia verejne deklarovať svoj majetok,“ povedal Mazák. Podľa neho je v USA bežné, že sudca zverejní svoje majetkové priznanie a média sa tri týždne tým zaoberajú. Podrobne ho rozoberajú a ľudí to zaujíma. ,,Naši sudcovia by sa mali pripraviť, že aj v našej justícii musí zavládnuť iné právne a morálne prostredie,“ povedal J. Mazák.