Bratislava 28. mája (TASR) - Učitelia a nepedagogickí zamestnanci základných, stredných a vysokých škôl vyjdú dnes do ulíc, aby na protestných zhromaždeniach vo všetkých okresných mestách Slovenska vyjadrili nespokojnosť so svojou sociálnou situáciou.
Mítingy pripravila na 14. hodinu vyše 80 tisícová členská základňa Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV). Učitelia chcú apelovať na poslancov Národnej rady SR, aby neschválili novelu zákona o verejnej službe, ktorá im ruší polovicu 13. platu v tomto roku a 13. a 14. plat v roku 2004. Odborári nesúhlasia ani so zámerom stornovať tarifné tabuľky pre zamestnancov VŠ a učiteľky materských škôl od 1. januára budúceho roka.
Ďalším dôvodom nespokojnosti je nedostatok financií pre školy, na prevádzku ktorých chýba podľa OZPŠaV v tomto roku 1,2 miliardy korún. Na budúci rok žiadajú odborári zvýšiť výdavky na školstvo o približne 9 miliárd korún.
V prípade nesplnenia požiadaviek uvažujú odborári o zastavení práce v plnom rozsahu - ostrom štrajku. Rozhodnúť o tom by mali v pondelok 2. júna.
Ministerstvo školstva k požiadavkám odborového zväzu učiteľov zatiaľ nezaujalo oficiálne stanovisko.
Priemerná reálna mzda zamestnancov školstva bola v minulom roku 10 934 korún, čo je o 2577 Sk menej ako bola priemerná reálna mzda v národnom hospodárstve v roku 2002. Za štvorročné funkčné obdobie minulej vlády dokonca reálne mzdy v školstve poklesli o dve percentá. Od roku 1990 došlo k poklesu reálnych miezd v rezorte školstva o 20 percent.
Protestné zhromaždenia sú pokračovaním zostreného prístupu odborárov voči rozhodnutiam vlády. Po januárovej okupácii ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny kvôli novele Zákonníka práce nasledoval trojdňový ostrý štrajk železničných odborov proti rušeniu regionálnych tratí. Doteraz poslednou nátlakovou akciou odborárov bola štvorhodinová blokáda trinástich hraničných priechodov v piatok 23. mája. Konfederácia odborových zväzov nevylučuje, že vyvrcholením nátlakových akcií môže byť generálny štrajk.
ms rč