ezidentom R. Schusterom šéf Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Ivan Saktor. Podľa neho závisí len od rozhodnutia prezidenta, či podpíše návrh na zvýšenie dôchodkov o šesť percent. R. Schuster má "hlboké sociálne cítenie a toto cítenie ho možno presvedčí vrátiť návrh do parlamentu". Saktor však neverí, že poslanci by pri opätovnom prerokovávaní prijali iný návrh. Pripomenul, že návrh na šesťpercentné zvýšenie podporilo 128 zákonodarcov, odborári žiadali 10 percentné zvýšenie. Prezident uvažuje o tom, že nepodpíše tento návrh na zvýšenie dôchodkov.
Na stretnutí Saktor prezidenta informoval aj o pokračujúcich nátlakových akciách odborárov. Trpezlivosť na Slovensku je podľa Saktora už vyčerpaná. Vláda nemá záujem prijať argumenty odborárov na pôde tripartity, ktorej práca sa formalizuje a odborári budú preto pokračovať v akciách požadujúcich kompenzačné opatrenia v sociálnej oblasti. Ide najmä o zvýšenie minimálnej mzdy, výraznejšie zvýšenie dôchodkov, ale aj návrat k záležitostiam z kolektívnej dohody, ktoré sa nerealizujú. Ak vláda nepristúpi na rokovania, neprijme požiadavky odborárov aspoň v kompromisnej podobe, tak sú pripravení zorganizovať aj celoslovenský štrajk. Šéf odborov pripustil, že na ich poslednú akciu, keď blokovali hraničné priechody, boli záporné i kladné ohlasy. Boli však aj návrhy na ešte silnejšie akcie. Saktor dodal, že pripravujú atmosféru na pokračovanie v týchto aktivitách, "aby sme mali za sebou aj verejnú mienku".
Hovorca prezidenta Ján Füle uviedol, že Schuster je zástancom rokovania za stolom a nie nátlakových akcií v uliciach. Odborárom však toto ich legitímne právo neupiera. Prezidenta znepokojuje, že na Slovensku sa zväčšuje skupina ľudí, ktorí žijú na hranici únosnosti. Saktor dodal, že na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami, ktoré prešli aj vlnami štrajkov, je situácia v oblasti miezd a dôchodkov oveľa horšia.