schváli. Zároveň však priznal, že akceptovateľná dohoda pre všetky poslanecké kluby v NR SR sa nerodila ľahko. "Udivilo by ma, keby sa poslanci snažili zúžiť zákon, na ktorom sa koalícia dohodla," vyhlásil Lipšic pred novinármi. S návrhom sú podľa ministra spokojné aj mimovládne organizácie, ktoré sa na jeho príprave podieľali.
Za zmenu zákona bude podľa Lipšica v parlamente lobovať najmä Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). To sa snaží dosiahnuť, aby sa zákon nevzťahoval na predstaviteľov samosprávy. "ZMOS je silná lobistická skupina, ale argumentačne ich názory neobstoja," uviedol Lipšic. Podľa neho tým, že sa presúvajú finančné prostriedky na samosprávu je nevyhnutné, aby samospráva bola pod kontrolou verejnosti. To znamená, že jej predstavitelia by mali mať transparentné majetkové pomery. Návrh je správny, zdôraznil šéf rezortu spravodlivosti.
Cieľom ústavného zákona o konflikte záujmov je stanoviť podmienky pre výkon funkcií verejných činiteľov z dôvodu ochrany verejného záujmu. Zákon sa po nadobudnutí platnosti bude týkať prezidenta SR, poslancov Národnej rady SR, členov vlády, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora, predsedu a podpredsedov Najvyššieho kontrolného úradu SR, štátnych tajomníkov, verejného ochrancu práv, riaditeľa Slovenskej informačnej služby, členov Bankovej rady NBS, ústredných riaditeľov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Niektoré ustanovenia zákona sa budú týkať aj starostov obcí, poslancov obecného zastupiteľstva, predsedov vyšších územných celkov a poslancov zastupiteľstiev vyšších územných celkov.
Pre verejných činiteľov zákon stanovuje povinnosť oznamovať nielen svoje majetkové pomery, ale aj majetkové pomery manžela či manželky. Zavádzajú sa tiež postzamestnanecké obmedzenia, alebo povinnosť oznamovať osobný záujem verejného činiteľa na prerokúvanej veci. Funkcia verejného funkcionára je nezlučiteľná s funkciou poslanca Európskeho parlamentu. Verejný funkcionár nesmie byť členom štatutárneho orgánu, členom riadiaceho alebo kontrolného orgánu právnickej osoby, ktorá vykonáva podnikateľskú činnosť, s výnimkou valného zhromaždenia a členskej schôdze. Verejný funkcionár tiež nesmie prevádzkovať živnostenské podnikanie. Zákaz podnikania sa nevzťahuje na poslanca obecného zastupiteľstva a poslanca zastupiteľstva vyššieho územného celku a tiež na starostov obcí.
Za porušenie zákona čakajú funkcionárov sankcie. Medzi ne patrí strata mandátu alebo finančná pokuta. Tá môže dosiahnuť výšku do jedného milióna korún. Lipšic ju považuje za dostatočnú. "Sankcia jeden milión korún pre fyzickú osobu nie je nízka," povedal.