ti korupcii a organizovanému zločinu. "Vznik týchto orgánov nie je zázračným riešením, ale môže výrazne napomôcť efektivite boja proti korupcii a organizovanému zločinu," vyhlásil šéf rezortu pred novinármi. Sudcovia a prokurátori, ktorí budú pôsobiť v špeciálnych inštitúciách musia prejsť výberovým konaním. Zriadenie špeciálneho súdu a prokuratúry si vyžiada zo štátneho rozpočtu niekoľko desiatok miliónov korún. Oba orgány by mali sídliť v jednej budove. Uvažuje sa o priestoroch v Pezinku a Malackách. Išlo by o budovy, v ktorých v súčasnosti sídlia okresné súdy, tie však majú po reorganizácii súdov v týchto okresných mestách zaniknúť. So schválením právnej normy bol spokojný aj generálny prokurátor Milan Hanzel. Ten získal právomoc navrhnúť kandidátov na post špeciálneho prokurátora. Nomináciu však musí schváliť Národná rada SR.
Úrad špeciálnej prokuratúry bude osobitnou súčasťou Generálnej prokuratúry SR s pôsobnosťou na celé územie Slovenska. Zriadením tohto úradu sa vytvoria lepšie predpoklady pre špecializáciu a koordináciu práce orgánov činných v trestnom konaní na úseku boja proti korupcii a organizovanému zločinu. Špeciálny súd bude príslušný na konanie a rozhodovanie o trestných veciach pre celé územie Slovenska. Právomoci Úradu špeciálnej prokuratúry a Špeciálneho súdu budú podliehať všetky osoby podozrivé zo spáchania trestných činov korupcie, prijímania úplatku, podplácania, nepriamej korupcie, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny, obzvlášť závažných trestných činov, hospodárskych trestných činov a poškodzovania záujmov európskych spoločenstiev.
Osoby určené na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry a im blízke osoby budú mať účinnú osobnú ochranu a ochranu ich majetku a to nielen počas výkonu funkcie, ale aj po zániku oprávnenia vykonávať funkciu v tomto úrade. Bezpečnosť osôb a obydlia budú zaisťovať orgány Policajného zboru.