é plochy a informačné body a trasy v meste a jeho širokom okolí zasahujúcom dovedna až tri okresy. V súčasnosti sa skladá z informačného strediska a expozície v obnovenej budove Berggerichtu a náučného chodníka Paradajs a ďalších rozpracovaných trás na Sitne, Štiavnických Baniach a žile Terézia.
Ako uviedol L.Miklós, snahou je vložiť do projektu všetky prírodné, technické a kultúrne prvky, spojiť výučbu a vzdelávanie. Chodník Paradajs približuje celú geologickú štruktúru Slovenska, pričom okrem informačných tabúľ využíva prírodné geologické útvary na odborný, ale laicky prístupný popis javov. Geopark bude peších a cyklistických návštevníkov oboznamovať nielen s geologickými údajmi, ale aj s montanistikou, ekológiou, botanikou, súčasťou Berggerichtu je napríklad stometrová štôlňa. Informačné stredisko v Berggerichte poskytuje preto aj sprievodcovské služby, pripravilo sa na konferenčnú a publikačnú činnosť a na spoluprácu s geologickými parkami vo Švajčiarsku či Rakúsku.
Projekt Geopark zastrešuje Slovenská agentúra životného prostredia a spolupracujú na ňom Slovenské banské múzeum, TU Zvolen, Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Štátna ochrana prírody, najmä Správa CHKO Štiavnické vrchy, ďalej mesto, obecné úrady okolitých obcí a ďalšie subjekty. Ako minister odhadol, zatiaľ si projekt vyžiadal náklady asi štyri mil. Sk.