nej zastúpené rôzne formy objektov, inštalácií, textových inštalácií či videoprojekcie. Jej súčasťou budú aj dve predstavenia, z ktorých zostane fotodokumentácia.
Spájajúcim prvkom vystavovaných diel je provokácia. „Výtvarník môže determinovať svoje dielo ako provokujúce tým, že dobrovoľne odkryje určitú presne definovanú pohnútku, svoj vnútorný status, z ktorého snaha o provokáciu vyplýva, a tým provokácia z jeho strany nadobúda žiadanú autentickú výpovednú hodnotu,“ uviedla na vernisáži kurátorka výstavy Mira Putišová. Účinnosť provokácie umocňuje odkrývanie rôznych tabu. Vyjadrené je viacerými spôsobmi, radikalizmom, recesiou, extrémnou ironizáciou a kritikou, nekonformnosťou.
Dôležitou časťou výstavy je aj prezentácia niektorých diel, ktoré boli v minulosti bez zámeru tvorcov označené ako provokujúce. Výstavy, kde sa nachádzali, boli buď dramaturgicky pozmenené, alebo dokonca predčasne uzavreté. Pritom išlo o výstavy po roku 1989. Výstava Priveľa výnimiek potrvá v Považskej galérii umenia v Žiline do 29. júna.