blém, tak sa skryje", dodal na adresu predsedu vlády Fico na dnešnej tlačovej besede. Podľa neho je Slovensko vo veľmi zlej situácii a len v mene dobrých vzťahov medzi SDKÚ a SMK je Dzurinda ochotný prehliadať a neriešiť kritický stav nepripravenosti Slovenska na čerpanie fondov po vstupe do EÚ. Ako konštatoval Fico, premiér si z agendy EÚ urobil osobnú nafúknutú bublinu. "Pripíjanie si s verejnosťou a indiánske tance na námestí už skončili", odkázal predseda Smeru Dzurindovi. Podľa neho v súčasnosti už každý od vlády očakáva razantné zlepšenie úbohého druhoradého postavenia, ktoré Slovensku v EÚ reálne hrozí.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová navrhuje vláde, aby si riešila problémy doma bez ohľadu na to, či ide o iniciatívu Smeru alebo niekoho iného. Zároveň vyzvala kabinet, aby svojou nečinnosťou nevystavoval krajinu takejto medzinárodnej kritike. Za nepripravenosťou čerpania eurofondov je spoločný menovateľ - ministri za SMK, ktorých zastrešuje vicepremiér Pál Csáky, tvrdí podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Vďaka ich nečinnosti sa Slovensko stane druhoradým členom EÚ. Čaplovič naznačil istú súvislosť medzi nepripravenosťou SR na členstvo a vyhláseniami viacerých maďarských politikov o zjednotení Maďarov v rámci rozšírenej EÚ. Podľa neho je v záujme Maďarov, aby sa Slovensko stalo čo najslabším členom únie. "Sú ministri za SMK takí neschopní, alebo sa na ich slabých výkonoch podpisujú aj iné zámery?", pýta sa podpredseda Smeru. Možnú sabotáž zo strany ministrov SMK však zatiaľ Fico vylučuje, podľa neho ide predovšetkým o neschopnosť.
Fico kritizoval vládu aj za nedostatočnú aktivitu v súvislosti s maďarským krajanským zákonom. "Diplomatické nóty a silácke vyhlásenia nič nemenia na tom, že krajanský zákon sa na území Slovenska uplatňuje", vyhlásil predseda Smeru. Podľa neho by mal kabinet pripraviť podobné legislatívne kroky ako maďarská vláda. Malo by ísť o kroky, ktoré by rešpektovali medzinárodné právo a zabezpečili by podporu občanov slovenskej národnosti žijúcej na zmiešanom území, aby motivovali posilňovanie slovenského cítenia a viedli k pozitívnemu vzťahu k SR a jej štátnemu jazyku.