dúcnosti Európy v Bruseli zaoberajú zástupcovia členských a pristupujúcich krajín EÚ. Konvent bude tentokrát po prvý raz zasadať aj v sobotu, čo podľa predsedu Zahraničného výboru Národnej rady SR Ján Figeľa, ktorý sa na zasadnutí zúčastňuje, "svedčí o vážnosti situácie a o finalizácii práce, ktorej výsledkom by mal byť návrh ústavnej zmluvy pre summit únie v Solúne".
Summit EÚ v Solúne sa bude konať už o tri týždne 20. a 21. júna. Ako J. Figeľ v telefonickom rozhovore uviedol pre agentúru SITA, "aj z dnešného rokovania je zrejmé, že všetko sa do spomínaného termínu nestihne, ale podstatné je, aby sa pripravili aspoň základné časti dokumentu". Zostávajúce týždne by mal potom konvent využiť na dopracovanie návrhov v oblasti politík únie, kde by podľa J. Figeľa nemalo dôjsť k podstatným zmenám oproti súčasnému stavu, a preto ani k väčším ťažkostiam pri hľadaní konsenzu.
Najväčšie diskusie na súčasnom zasadnutí konventu vyvoláva predložený návrh preambuly a samotného textu prvých dvoch častí ústavy, pretože ten v dostatočnej miere neodráža doterajšiu diskusiu na pôde konventu. "To znamená, že názory prednesené v konvente doposiaľ neboli predsedníctvom spracované, respektíve akceptované," vysvetlil J. Figeľ a zároveň vyjadril nádej, že predsedníctvo konventu návrh ústavnej zmluvy zreviduje podľa pripomienok členov tohto 105-členného grémia. "Inak by vnútorný konsenzus v konvente nebol možný," dodal.
Na otázku agentúry SITA, či má pocit, že diskusia na pôde konventu aj vzhľadom na doterajšie počínanie si jeho predsedníctva speje k výsledkom, ktoré by boli akceptovateľné pre všetkých, J. Figeľ zopakoval, že rozhodujúce budú nasledujúce dni a týždne. Dodal však, že by "bol radšej, keby už dnes bolo evidentné, že väčšinový názor v konvente, napríklad na najcitlivejšiu tému inštitúcií, je v revidovanom návrhu reflektovaný." "Múdrejší budeme o týždeň, pretože predsedníctvo chce predložiť revidovaný návrh textu ústavy, a vtedy bude možné vyjadriť zásadnejšie postoje," skonštatoval J. Figeľ narážajúc na budúce zasadnutie konventu, ktoré by sa malo uskutočniť v dňoch 4. až 6. júna.
Slovensko podľa slov bývalého hlavného vyjednávača SR s EÚ nemá dôvod meniť svoje názory na podobu budúcej európskej ústavy. Tie sa, mimochodom, zhodujú s názormi mnohých, často aj väčšiny krajín. J. Figeľ je presvedčený, že na tejto ceste treba vytrvať aj teraz, aj neskôr na medzivládnej konferencii, ktorá by sa mala konať na jeseň v Taliansku. Teraz je však dôležité, aby diskusie na pôde konventu skutočne viedli ku konsenzu, respektíve ku konštruktívnemu kompromisu. "Pri inom postupe sa jednoducho dopracujeme k nezhodám, vnútorným blokáciám a k neúspechu nielen konventu, ale aj následnej medzivládnej konferencie, a to si pochopiteľne neželá nik," uzavrel J. Figeľ.