Má žena právo rozhodnúť sa pre interrupciu? Ak má, potom nejde o zabitie? O čo teda? Kde sú hranice našich práv a kde sa už začína čosi iné? A čo to vlastne je? Hranie sa na Boha? Existuje však nejaký Boh? Začnete s jednou otázkou a skončíte v ich bludisku.
Kto je veriaci, nemal by mať s touto otázkou problém. KDH ako strana združujúca kresťansky orientovaných ľudí nemôže konať inak. Viera hovorí v tejto otázke jasnou rečou. Veriaci musí urobiť všetko preto, aby zabránil páchaniu hriechu, bez ohľadu na to, kto hriech pácha. Konanie KDH je teda logické.
Jadrom problému sa stala otázka, odkedy je dieťa v tele matky človekom. Nepamätám sa, že by sme sa na medicíne učili odpoveď. Pokúsim sa ju však nájsť. Po oplodnení sa takmer okamžite začne zárodočná bunka deliť. Zhruba v treťom týždni sa oplodnené vajíčko zahniezdi v maternici. Asi v 5. až 6. týždni má zárodok jednoduchý mozog, chrbticu, centrálny nervový systém. Na hlave má preliačeninky, z ktorých sa vyvinú oči a uši. Má už náznaky tráviaceho systému, úst, čeľustí, začína sa vyvíjať bruško a hrudník. Na konci 6. týždňa môžeme vidieť srdce. Vytvára sa krvný obeh a štyri zárodky končatín. V 8. týždni hovoríme o plode, lebo všetky orgány sú temer vytvorené. Veľkosť plodu je 2,5 centimetra. Pripomínam, že možnosť vykonať legálnu interrupciu je do 12. týždňa tehotnosti.
Od prvopočiatku nesie embryo genetickú informáciu oboch rodičov. Už od skorých fáz sa výrazne podobá na človeka. Je to človek alebo nie? Stáva sa človekom, až keď má už úplne vyvinutý mozog, srdce, prsty - alebo ktorý orgán je ten, po ktorého úplnom vývine povieme, že je to človek? Ale veď aj po narodení pokračuje vývin niektorých orgánov a sústav.
Iste si každý z vás, kto máte doma deti, pamätá chvíľu, keď ste sa dozvedeli, že manželka čaká dieťa. Od prvej chvíle to pre vás bolo dieťa, nie až od 4. mesiaca či až od narodenia. Ak by v tej chvíli niekto ublížil matke a ona potratila, povieme, že ten dotyčný spôsobil smrť jej dieťaťu. Pri všetkých týchto situáciách nám ani nenapadne premýšľať, či a odkedy ide odieťa, alebo o niečo iné.
Prečo potom polemizujeme? A o čom? Interrupcia je podľa toho vraždou, lebo iba tak sa nazýva čin, pri ktorom je násilne odobratý život človeku. Z toho následne vyplýva aj odpoveď na otázku, či má matka právo rozhodnúť o živote svojho dieťaťa. Asi nie.
IVETA PLŠEKOVÁ, lekárka a podpredsedníčka Demokratickej strany
(Text vyjadruje osobný názor autorky)
Život nevzniká oplodnením
Tam, kde sa začína téma detí, končí sa logika a nastupujú emócie. Lenže emotívne argumenty často problém len zahmlievajú. V prvom rade treba odmietnuť nezmysel, podľa ktorého „život vzniká počatím“. To je mužská spermia alebo ženské vajíčko neživé? V skutočnosti pri oplodnení z dvoch živých buniek vznikne jedna živá bunka, ktorá má potenciál ďalej sa množiť podľa programu zakódovaného v DNA.
V skutočnosti ani kresťanská doktrína nežiada od svojich stúpencov, aby nezmysel o vzniku života počatím propagovali. Hovorí však, že počatím vzniká človek, ktorému v tomto momente Boh vdýchne dušu. Ak by to bola pravda, malo by oplodnené vajíčko nárok na všetky ľudské práva vrátane toho najzákladnejšieho - práva na život. Ale tézu, podľa ktorej Boh vdychuje bunke dušu v momente spojenia - podobne ako iné náboženské pravdy - sa nikdy nepodarilo dokázať ani vyvrátiť.
Myšlienku ústavy, podľa ktorej štát nemá právo vnucovať občanom nijakú ideológiu ani náboženstvo zrejme členovia KDH nikdy vnútorne neakceptovali. Inak by sa uspokojili s tým, že by apelovali na veriacich, aby rešpektovali náboženské prikázania a nechodili na interrupcie. Lenže KDH sa snaží zakázať interrupcie všetkým.
Kresťanskí aktivisti sa teda snažia vymyslieť „nenáboženské“ argumenty v prospech názoru, že oplodnená bunka je človek. Jeden argument hovorí, že oplodnená bunka má všetky dispozície stať sa človekom. Oplodnená bunka nemá všetko, čo potrebuje na to, aby sa stala človekom - tým sa stane len za určitých podmienok v matkinom lone. Tak isto sa, napríklad klonovaním, môže za určitých podmienok stať človekom akákoľvek bunka s ľudskou DNA. Tak, ako jablčné jadierko nie je jabloňou, hoci má potenciál sa ňou stať, ani oplodnená bunka nie je človekom.
Ale kedy sa plod stáva človekom, keď nie v okamihu splynutia pohlavných buniek? Čiernobiele videnie sveta vedie niektorých veriacich k presvedčeniu, že tak, ako Dobro a Zlo, aj všetko ostatné na svete má presné hranice. V ktorom časovom okamihu sa z jadierka stala jabloň? Ak si definujeme požiadavky pre to, aby bola rastlina uznaná za jabloň - napríklad, že ide o strom rodiaci jablká - môžeme približne ohraničiť časový interval, v ktorom k vzniku jablone prišlo. Podobne, ak sa dohodneme na nejakých verifikovateľných vlastnostiach, ktoré by mal mať človek, dokážeme tento interval určiť. A následne na základe dohody definovať presné časové body, od ktorých plod postupne získava ľudské práva.
DANIEL FORGÁCS, aktivista v treťom sektore