SR) v spolupráci s RE. Ako agentúru SITA informoval generálny prokurátor Milan Hanzel, ide o jednu z najvýznamnejších a najmohutnejších európskych akcií v oblasti prokuratúry, ktorá sa koná každoročne od roku 2000.
Hlavnou témou bratislavskej konferencie je vzťah prokuratúry a politickej moci. K nej prednesú svoje príspevky poprední európski odborníci z Talianska, Nemecka, Česka a Bulharska. Diskutovať sa bude aj o etike v právnickom povolaní, predovšetkým v prokuratúre. Do popredia vystúpi otázka postavenia prokuratúry a potreby etického kódexu pre prokurátorov. Zástupcovia európskych delegácií sa tiež so svojimi kolegami podelia o vlastné skúsenosti v tejto oblasti. Na konferencii sa otvorí aj problematika delikventnej mládeže, ktorá má byť hlavnou témou budúcoročnej konferencie európskych generálnych prokurátorov.
"O júnovú konferenciu je enormný záujem nielen európskych krajín, ale aj krajín Strednej Ameriky," uviedol Hanzel. Podľa neho už svoju hosťovskú účasť nahlásili delegácie z Guatemaly, Panamy, Kostariky, Salvádoru, Hondurasu, Nikaraguy a Belize. Záštitu nad bratislavskou konferenciou prevzal prezident SR Rudolf Schuster, ktorý sa na nej však pre zahraničnú cestu nezúčastní. Otvorí ju premiér Mikuláš Dzurinda.
Európski generálni prokurátori a ich delegácie sa snažia riešiť najpálčivejší problém európskej prokuratúry, akým je jej roztrieštenosť. Podľa slov M. Hanzela, v súčasnosti má skoro každá európska krajina vlastný model prokuratúry. "V niektorých krajinách prokuratúra nie je ústavne zakotvená ako samostatný orgán a funguje v rámci súdnej moci, ktorej podlieha. V postkomunistických krajinách po transformácii prokuratúry sa hľadá optimálny model. U nás je prokuratúra samostatným orgánom, bez vplyvu výkonnej moci," vysvetlil Hanzel. S cieľom zjednotenia európskej prokuratúry vypracovala RE v roku 2000 odporúčania, ktoré by mali európske prokuratúry v rámci transformačného procesu spĺňať. Ich význam spočíva v posilňovaní samostatnosti prokuratúr vo vzťahu k ostatným štátnym zložkám. V Bratislave budú jednotliví európski generálni prokurátori referovať, aký je stav implementácií týchto odporúčaní v ich krajinách. Podľa Hanzela, Slovensko v tomto smere spĺňa všetky kritériá Rady Európy. K postaveniu slovenskej prokuratúry neboli námietky ani v rámci prístupového procesu.