život asi 20 miliónov mladých ľudí utekajúcich z vlasti. Ich problémy sú o tom komplikovanejšie, že sú často obeťami krutého zaobchádzania a zneužívania. Utekajú preto, lebo sa v nesprávnom čase ocitli na nesprávnom mieste. Stali sa obeťami vojen, postihla ich bieda a núdza. Práve preto, že sú mladí, sú aj zraniteľnejší.
Tento rok preto UNHCR pripravilo sériu projektov a akcií, ktoré verejnosti priblížia ich ťažkú situáciu. Mladých ľudí často v konfliktných častiach sveta zneužívajú na bojové akcie. „Dali mi zbraň. Učili ma strieľať. Bral som drogy. Zabil som veľa civilistov. Bola vojna,“ povedal pre pracovníkov UNHCR jeden z mladých migrantov, ktorý si už nevie predstaviť inú budúcnosť ako v armáde. UNHCR pritom odhaduje, že na svete bojuje vo vojnách a lokálnych konfliktoch asi 300 tisíc mladistvých vo veku od 15 do 17 rokov. Násilím sa v mnohých krajinách tretieho sveta nútia aj dievčatá k službám sexuálnych otrokýň. "Deťom, ktorým sa podarí utiecť z vojnovej zóny, sa nemusí podariť utiecť pred odvedením do armády. Niektoré utečenecké tábory boli militarizované. Problémom sú aj cezhraničné odvody, " tvrdí UNHCR. Najlepším spôsobom, ako predísť týmto prípadom je podľa UNHCR jednota rodiny a vzdelanie pre všetkých, vrátane dievčat a dospievajúcich.
Medzi mladistvých utečencov patria mladí ľudia medzi 12 a 24-tým rokom. Tvoria asi 35 percent zo všetkých utečencov na svete. Mladí zároveň tvoria takmer polovicu zo 40 miliónov presídlených ľudí na svete. UNHCR a jeho partneri pomáhajú približne 7,7 miliónu ľudí vo veku do 18 rokov, čo predstavuje 45 percent zo svetovej utečeneckej populácie. Napríklad v strednej Afrike je 57 percent utečencov pod vekovou hranicou 18 rokov. Spolu 40 percent mladých utečencov žije pod ochranou UNHCR v táboroch. Ďalších 13 percent býva v mestských oblastiach a 47 percent na vidieku. UNICEF odhaduje, že za posledných 10 rokov zomreli viac ako dva milióny detí vo vojnových konfliktoch a šesť miliónov bolo zmrzačených. Prinajmenšom jeden milión detí osirel.
Mladí ľudia by mali byť, podľa generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana, na čele globálnych zmien. "Môžu hrať dôležitú úlohu v oblasti rozvoja a udržiavania mieru. Ak budú ponechaní na pokraji spoločnosti, všetkých nás to ochudobní,“ povedal Annan.
Agentúru SITA informovala hovorkyňa UNHCR na Slovensku Mária Čierna.