šine európskych krajín vrátane Poľska sú interrupcie z dôvodu vážneho poškodenia plodu možné až do 24. týždňa tehotenstva. Zdôraznila pre agentúru SITA hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre genetiku Margita Lukáčová. Naopak v Belgicku, Nemecku, Švajčiarsku či Veľkej Británii v takýchto prípadoch žiadne časové obmedzenie neexistuje. Bulharsko má napríklad hranicu 20 týždňov, Španielsko a Švédsko 22. Z plodovej vody sa vyšetrenia robia prevažne v 16. až 18. týždni tehotenstva a získanie kompletných výsledkov trvá niekedy aj tri týždne.
Lukáčová už odovzdala v mene slovenských genetikov na ministerstvo zdravotníctva upravený návrh poslaneckej novely zákona o interrupciách. Text v poslaneckej novele ANO, že umelé prerušenie tehotenstva do 24. týždňa je možné, ak je vývoj plodu geneticky chybný, umožňuje totiž veľmi široké vysvetlenie a nezahŕňa tzv. vývojové chyby spôsobené napr. rubeolou. Genetici sú preto za text, že ak je plod postihnutý závažnou genetickou chorobou alebo vývojovou chybou potvrdenou metódami prenatálnej diagnostiky, možno umelo ukončiť tehotenstvo do 24. týždňa. Lukáčová pripúšťa, že závažnosť sa veľmi ťažko definuje. Genetici sú podľa nej presvedčení, že v prípade ťažkého poškodenia plodu je len na rozhodnutí matky, aby sa na základe ich informácií rozhodla. Nevie si pritom predstaviť, že by bol k zákonu priložený zoznam chorôb, pri ktorých by bolo možné zákrok urobiť do 24. týždňa. Len v skupine chromozómových chorôb spôsobujúcich ťažké postihnutie je ich niekoľko tisíc.
Ročne sa na Slovensku urobí približne 100 umelých prerušení tehotenstva pre vážne poškodenie plodu po 12. týždni. Vyše polovica z nich je jednoznačne geneticky podmienená. V prípade zákazu týchto interrupcií bude treba prehodnotiť zdravotnú starostlivosti o tehotné ženy. Lukáčová si kladie otázku, či sa napríklad bude naďalej robiť po 12. týždni biochemické a ultrazvukové skríningy, ktoré slúžia ako prevencia vývinových chýb. "Budú sa vynakladať peniaze na tieto vyšetrenia, ak budeme môcť ženám iba povedať, že čakajú ťažko postihnutý plod," pýta sa hlavná odborníčka MZ na genetiku.
Zmena súčasného stavu môže podľa Lukáčovej spôsobiť, že ženy by cestovali na zákrok do susedných krajín. V prípade matiek vo vyššom veku a rodín, u ktorých je vyššie riziko mať postihnutý plod hrozí, že ženy budú chodiť častejšie na interrupciu do 3. mesiaca. Paradoxne tak môže vzrásť počet interrupcií u tých žien, ktoré by si za iných okolností dieťa želali. "Ak chceme udržať úroveň starostlivosti o tehotné ženy podobne ako je to v ostatných vyspelých krajinách a na úrovni súčasných poznatkov, nemôžeme sa na Slovensku vracať do 70-tych rokov minulého storočia," zdôraznila Lukáčová.