Za jeden z prvých krokov označil dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť redukciu siete základných a stredných škôl. Odmietol však konkretizovať, koľko škôl treba zrušiť. Poznamenal, že rozhodnutie je na zriaďovateľovi škôl, ktorými sú vyššie územné celky, mestá a obce.
Šéf rezortu hospodárstva Robert Nemcsics v tejto súvislosti upozornil na klesajúcu demografickú krivku a nezmenený počet pedagógov. Poznamenal, že treba vychádzať z rozpočtovej reality, ktorá nemá viac peňazí pre školy.
Podľa prezidenta Konfederácie odborových zväzov SR Ivana Saktora sa smerovanie štátu obracia k "biznisu". "Vláda pripomína demolačnú čatu," konštatoval aj v súvislosti so zrušením tarifných tabuliek pre pracovníkov školstva a likvidáciou 13 a 14 platu. V tejto súvislosti označil protestné zhromaždenia učiteľov za opodstatnené. Podľa neho sú odborári pripravení podporiť Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku v ďalších nátlakových akciách, ktoré môžu vyústiť až do ostrého, respektíve generálneho štrajku. "Dôvody na štrajk existujú," dodal.
Protestné zhromaždenia odborárov, ktoré sa konali vo všetkých krajských a väčšine okresných miest Slovenska, boli podľa tvrdenia ministra Fronca predčasné. Otázka zrušiť tarifné tabuľky pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov základných a stredných škôl sa otvorí až po fiskálnej reforme.
Nájsť optimálnu sieť školskej výchovy vzhľadom na klesajúcu demografickú krivku a stanoviť štandardy v oblasti školstva označil predseda Ľudovej únie Vojtech Tkáč za priority v rezorte školstva. Podľa neho by sa mal systém výchovy na stredných školách prispôsobiť požiadavkám trhu a mala by sa vyvodiť zodpovednosť škôl za svojich nezamestnaných absolventov.