Bratislava 1. júna (TASR) - Výkon dvoch desiatok funkcií bude od 1. októbra podliehať novému ústavnému zákonu o ochrane verejného záujmu. Jednoznačne deklaruje nezlučiteľnosť funkcie verejného funkcionára s výkonom ďalších zamestnaní, funkcií alebo činností, obmedzenia smerujúce k zabráneniu rozporu medzi osobným a verejným záujmom a zodpovednosť za neplnenie deklarovaných povinností, vrátane sankcií. Majetkové pomery funkcionárov budú v rozsahu zákona o slobodnom prístupe k informáciám zverejnené na internetovej stránke Národnej rady SR.
Obchádzanie alebo nedodržanie všetkých ustanovení zákona môže znamenať stratu mandátu alebo stratu verejnej funkcie. Táto sankcia sa má vzťahovať predovšetkým za nepreukázanie pôvodu majetkových prírastkov, najmä ak ich verejný funkcionár vzhľadom na svoje príjmy nemohol dosiahnuť. Rozhodnutie o pokute musí schváliť minimálne tretina parlamentného výboru alebo nadpolovičná väčšina príslušného orgánu. Najnižšia sadzba pokuty je výška mesačného platu funkcionára - minimálne však 50 tisíc Sk a najvyššia dvanásťnásobok platu, najmenej 600 tisíc korún. O strate mandátu alebo strate verejnej funkcie rozhodne parlament najmenej nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov.
Zákonná úprava absolútne postihuje zneužívanie postavenia funkcionárov na získanie výhod pre seba alebo blízke osoby. Majetok od štátu budú môcť získať iba verejnými súťažami a nesmú byť tichými spoločníkmi a nadobúdať akcie na doručiteľa inak ako dedením. Nesmú prijímať dary a sprostredkovávať obchodný styk so štátom, obcou, vyšším územným celkom a podnikmi či organizáciami nimi zriadenými.
Verejný funkcionár bude povinný vopred oznámiť, že sa ho zasadanie orgánu rozhodujúcom o veci osobne týka, rovnaké oznámenie musí predniesť aj keby mala mať z rozhodnutia majetkový prospech politická strana, ktorej je členom.
Oznamovacej povinnosti budú podliehať všetky príjmy a funkčné požitky funkcionárov, rovnako aj majetkové pomery blízkych osôb zo spoločnej domácnosti, potvrdenie o podanom daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb. Priznať budú musieť hnuteľnú vec, ak jej cena presiahne 35-násobok minimálnej mzdy, majetkové práva spĺňajúce daný limit a všetok nehnuteľný majetok - vrátane bytu. S výnimkou funkcionárov samosprávy všetci ostatní podávajú oznámenia parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.
Zákon zakazuje vymedzenému okruhu funkcionárov zamestnať sa rok po skončení výkonu verejnej funkcie u subjektov, o ktorých rozhodoval v prípade, že by jeho mesačná odmena presiahla 10-násobok minimálnej mzdy. Nesmie byť ani členom ich riadiacich orgánov, spoločníkom, v žiadnom zmluvnom vzťahu a ani tichým spoločníkom. Po ročnej lehote tieto obmedzenia padnú.
Medzi dvadsiatkou funkcií podliehajúcich v budúcnosti novej právnej úprave sú okrem najvyšších ústavných činiteľov - prezidenta, poslancov parlamentu a členov vládneho kabinetu zahrnutí aj všetci vedúci ústredných orgánov štátnej správy, ale tiež sudcovia ústavného súdu, ombudsman, riaditeľ SIS, členovia bankovej rady NBS, starostovia obcí a poslanci ich zastupiteľstiev i rektori verejných vysokých škôl.