Bratislava 1. júna (TASR) - Slovensko a Angola patrili medzi najkritizovanejšie krajiny na medziparlamentnej konferencie o populácii a rozvoji, ktorá sa uskutočnila v Portugalsku. Tvrdí to poslankyňa za ANO Eva Černá, ktorá sa podujatia zúčastnila.
"Byť kritizovaný spolu s Angolou nie je nič príjemné," povedala pre TASR. Angola sa stala terčom kritiky pre najvyššiu úmrtnosť detí do štyroch rokov a Slovensko kvôli pripravovanej zmluve so Svätou stolicou o uplatňovaní výhrady svedomia. Podľa Černej na to upozornila vo vystúpení britská poslankyňa so slovami, že ak SR zmluvu schváli, tak jej občanom hrozí vážne porušenie ich práv. "Konkrétne spomenula, že takýto dokument nemá s Vatikánom uzavretý žiadna krajina na svete," pokračovala Černá, ktorá s poslankyňou súhlasí. Zmluva podľa nej zvýhodňuje len jednu skupinu občanov a Slovensko si takto robí vo svete veľmi zlé meno.
Kritizovaná zmluva medzi SR a Svätou stolicou o výhrade svedomia umožňuje odmietnuť každé konanie, ktoré by malo za následok stratu ľudského života, jeho ohrozenie alebo by znižovalo ľudskú dôstojnosť. Zasahuje napríklad do výchovno-vzdelávacej činnosti, pri ktorej bude môcť pedagóg odvolávajúc sa na výhradu svedomia odmietnuť vyučovanie určitých predmetov, ako sú sexuálna výchova a joga, či používať pritom určené učebné texty. Sudcovia budú môcť v zmysle navrhovaného textu zmluvy odmietnuť rozhodovanie v rozvodových veciach či právne služby. Zmluva tiež umožní veriacim odmietnuť napríklad pracovať v nedeľu alebo v dňoch cirkevných sviatkov. Právo na výhradu svedomia si budú môcť uplatniť aj príslušníci ozbrojených zložiek a zborov.
V niektorých oblastiach zmluva potvrdzuje už súčasný stav, podľa ktorého môže lekár odmietnuť vykonanie umelého prerušenia tehotenstva, umelého a asistovaného oplodnenia, sterilizáciu alebo antikoncepciu. Text zmluvy pripravilo v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska v nadväznosti na základnú slovensko-vatikánsku zmluvu Ministerstvo spravodlivosti SR.