Ako si vláda zostavuje plán zákonov, ktoré má vláda navrhnúť a schváliť?
„Legislatívny program vlády sa zostavuje na základe návrhov ministerstiev. Ich návrhy skoordinuje podpredseda vlády a potom ho predloží do vlády.“
Vláda meškala aj v minulom volebnom období, keď ste boli za legislatívu zodpovedný vy.
„Zákony meškali len preto, že sme potrebovali uzavrieť 30 kapitol s úniou a počas roka prichádzali nové úlohy odkonzultované v Bruseli. Teraz už nie je dôvod, aby vláda musela pracovať takýmto spôsobom. Asi treba zlepšiť koordináciu.“
Načo si vláda robí plán, keď ho aj tak nedodržiava?
„Túto otázku musíte položiť vy verejne. My sme mali veľa úloh nad plán. Dnes sú všetky kapitoly znegociované a treba skúmať, či tých 26 zákonov, ktoré v súčasnosti vláda schválila mimo plánu, súvisí s nejakými našimi záväzkami, alebo ide o iné aktivity.“
Plán je pre ministrov záväzný?
„Je schválený uznesením vlády a tie sú pre členov vlády záväzné.“
Ale žiadnemu ministrovi sa nič nestalo, keď nedodržal termín.
„Závisí od vlády. Minulá vláda koordinačnú funkciu plnila aj tým, že na každom či každom druhom zasadnutí bola priebežná kontrola.“
Ktoré ministerstvo býva najproblémovejšie, pretože neodovzdáva načas návrhy zákonov?
„To je zložité, lebo najviac úloh malo za mojej éry ministerstvo financií a ministerstvo pôdohospodárstva, kde malo byť prijatých cez dvadsať aproximačných nariadení vlády a pokiaľ viem, doteraz nie sú prijaté. Závisí od kvality legislatívnych odborov na ministerstvách a najmä ministrov, lebo to sú rozhodujúci ľudia, ktorí dávajú úlohy svojim pracovníkom.“ (rf)