„Nie je to ideálna zostava,“ priznáva právnik a poslanec Róbert Kaliňák zo Smeru. Podpredseda Ústavnoprávneho výboru Miroslav Abelovský z Ľudovej únie sa sťažuje, že ani niektorí poslanci s právnickým vzdelaním parlamentu nepomáhajú. Zuzana Plháková z SDKÚ vraj ešte vôbec nevystúpila. V Ústavnoprávnom výbore dokonca pracujú dvaja poslanci, ktorí nemajú právnické vzdelanie.
Poslanci potom vystupujú v rozprave k zákonom bez znalosti veci a „sú to len emotívne vystúpenia, ktoré sa odkláňajú od právneho rámca problematiky“, hovorí Abelovský.
V bývalom parlamente bola podstatne viac právnikov. Jeden z nich, bývalý poslanec Peter Kresák, tvrdí, že zákony z toho obdobia sú kvalitnejšie a zásluhu na tom mala aj silná oponentúra zo strany opozície.
Kresák tvrdí, že v zahraničí je prevaha právnikov v parlamentoch samozrejmosťou. V americkom kongrese sa ich zastúpenie pohybuje okolo 70 percent. „Parlament je síce politický orgán, ale je to orgán, ktorý tvorí právo. Z tohto pohľadu je právnické vzdelanie pre poslancov najvýznamnejšie,“ povedal Kresák. (rp)