Bratislava 2. júna (TASR) - Výber 20-korunového poplatku za návštevu lekára bol vo väčšine ambulancií bezproblémový. Jediným negatívom najmä u neštátnych lekárov bola časová náročnosť pri vystavovaní príjmových pokladničných dokladov.
Podľa Evy Janíkovej z neštátnej psychiatrickej ambulancie na Mýtnej ulici boli občania informovaní o výške poplatku i možnostiach platenia. "Od insolventných pacientov však poplatky nevyberáme," dodala. Celý proces spomaľuje vypisovanie príjmových pokladničných dokladov a pacienti musia dlhšie čakať. Janíková verí, že časom sa im podarí nájsť systém, pomôcť by mala i výpočtová technika, s ktorou dnes mali menšie problémy.
V štátnej urologickej ambulancii vo Fakultnej nemocnici akademika Ladislava Dérera na Kramároch sa u občanov zatiaľ nestretli s neinformovanosťou. Pacienti si v centrálne kúpili žetóny, na základe ktorých boli ošetrení. Personál nezaregistroval ani podráždenie a nervozitu, ktoré zvyknú takéto situácie sprevádzať, zhodnotil ošetrujúci lekár.
V neštátnej kožnej ambulancii na Bezručovej ulici, kde začali ordinovať až popoludní, boli pacienti na platenie pripravení a nikto sa nezdráhal zaplatiť. "Vystavenie príjmového pokladničného dokladu je však časovo náročné a zdržuje nás to v práci," konštatovala službukonajúca zdravotná sestra.
Za ambulantné vyšetrenie u lekára platíme od nedele 1. júna. Dvadsaťkorunový poplatok platí občan aj pri návšteve lekárov, logopédov, klinických psychológov a liečebných pedagógov, ktorí poskytujú sekundárnu starostlivosť v ambulancii.
Občanovi, ktorý zaplatí v hotovosti, vystaví poskytovateľ zdravotnej starostlivosti príjmový pokladničný doklad alebo potvrdenie z registračnej pokladne. V prípade centrálneho výberu platieb dostane pacient kupón, na základe ktorého ho lekár ošetrí.
Novela zákona však občanovi umožňuje platiť za ambulantné služby u lekára aj poštovou poukážkou alebo bankovým prevodom. Zaplatiť za službu musí do desiatich dní, inak si môže zdravotnícke zariadenie uplatniť nárok súdnou cestou - exekučným konaním.
ms pa