Chronológia káuz exriaditeľa SIS Ivana Lexu

18. apríla 1995
Ivan L. nastúpil do funkcie riaditeľa SIS.

25. - 26. mája 1995
Na základe terajších podozrení vtedajší riaditeľ SIS Ivan L. v spolupráci s Petrom K. a Pavlom V. mal navrhnúť vypracovať spravodajskú informáciu, prostredníctvom ktorej by sa posilnilo postavenie vládnej koalície na čele s HZDS. Súviselo to najmä s pripravovaným protiprávnym obmedzením právomocí prezidenta Michala Kováča, zároveň aj so skrátením jeho funkčného obdobia. Prvú spravodajskú informáciu však podľa obvinenia nepovažoval I. Lexa za dostačujúcu a vydal príkaz na spracovanie novej s uvedením príjemcu písomnosti premiéra Vladimíra M.

14. júla 1995
Začala sa kauza triptychu Klaňania sa troch kráľov, ktorej cieľom mala byť diskreditácia banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža. Zo zrealizovania tejto fiktívnej akcie voči biskupskému úradu bol podozrivý aj vtedajší šéf SIS Ivan L. Kauza sa začala bežnou cestnou kontrolou, pri ktorej policajná hliadka našla v aute domnelého švajčiarskeho štátneho príslušníka dve drevené plastiky a obraz Klaňanie sa troch kráľov.

31. augusta 1995
Syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča Michala K. mladšieho uniesli a dopravili do cudziny. Syn prezidenta sa vo svojom aute, ktoré pôvodne ostalo vo Svätom Jure, prebral pred policajnou stanicou v rakúskom Hainburgu. Na základe telefonátu zo Slovenska ho tam našla rakúska polícia a previezla do nemocnice. Z realizovania akcie bola podozrivá SIS na čele s Ivanom L.

1. septembra 1995
Michala K. mladšieho vo Viedni vzali do väzby, pretože mníchovský súd už 14. novembra 1994 na neho vydal zatykač pre podozrenie z podvodu.

2. októbra 1995
Z vydávacej väzby prepustili M. Kováča ml. na kauciu vo výške jedného milióna rakúskych šilingov.

20. októbra 1995
Ivan L. v liste prezidentovi M. Kováčovi prehlásil, že SIS, na ktorej čele stojí, nemala nič spoločné s únosom jeho syna.

Prelom rokov 1995 až 1996
Ivan L. podľa podozrenia vraj použil 15 miliónov korún SIS spolu s vtedajšou riaditeľkou ekonomického odboru Máriou P. na založenie dvoch podnikateľských subjektov a nákup 12 800 kusov akcií spoločnosti Promt. I. L. bol preto neskôr vyšetrovateľom obvinený z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa, podvodu a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

29. apríla 1996
V Bratislave pri nevyjasnenom výbuchu auta BMW 320 Tourist na propán-butánový pohon zahynul jeho vodič Róbert Remiáš, policajný dôstojník a blízky priateľ bývalého príslušníka SIS Oskara F., vtedy zdržiavajúceho sa v zahraničí a zapleteného do kauzy únosu Michala K. mladšieho. Z návodu na vraždu neskôr obvinili Ivana L.

3. marca
Prvé vyhlásenie amnestie premiéra Vladimíra Mečiara ako zastupujúceho prezidenta v súvislosti s kauzami zmarené referendum a únosu Michala K. ml.

7. júla 1998
Pokračovanie vo vyhlasovaní amnestie Vladimírom Mečiarom v súvislosti so zavlečením Michala K. ml. do zahraničia a zmareného referenda.

september - október 1998
Ivan L. získal poslanecký mandát po tom, čo sa ho vzdal líder HZDS Vladimír Mečiar. Každý návrh na trestné stíhanie exriaditeľa SIS musela po preskúmaní mandátovým a imunitným výborom parlamentu schváliť hlasovaním NR SR.

27. októbra 1998
Ivan L. bol odvolaný z postu šéfa SIS.

4. februára 1999
Ivan L. podal podnet generálnemu prokurátorovi SR Milanovi Hanzelovi na prešetrenie nezákonných postupov orgánov činných v trestnom konaní v prípade zavlečenia Michala K. ml. do cudziny.

9. apríla 1999
NR SR hlasovaním rozhodla, že vydáva poslanca HZDS Ivana L. na trestné stíhanie, čím bol zbavený imunity. Poslanci hlasovali celkom o siedmich návrhoch vyšetrovateľov na začatie trestného stíhania. NR SR rozhodla o jeho vydaní na trestné stíhanie v prípade zavlečenia do cudziny a lúpeže, neoznámenia krádeže motorového vozidla, fingovanú kúpu triptychu, umiestnenie nástražných výbušných systémov a za neoprávnené držanie monitorovacieho zariadenia. Zamietnuté boli návrhy týkajúce sa nezbavenia mlčanlivosti prezidenta a neoprávneného používania motorového vozidla.

15. apríla 1999
NR SR vyhovela návrhu vyšetrovateľa, aby bol Ivan L. vzatý do vyšetrovacej väzby pre dôvodné podozrenie, že na slobode by mohol mariť vyšetrovanie svojej trestnej činnosti. Ivan L. prišiel na výsluch a bol vzatý do vyšetrovacej väzby.

19. júla 1999
Po 95 dňoch Ivana L. prepustili. Nezúčastňoval sa však na práci v parlamente, pretože bol práceneschopný a zdržiaval sa na neznámom mieste.

3. februára 2000
Rozhodnutím parlamentu bol poslanec HZDS Ivan L. zbavený imunity a mal sa podrobiť vyšetrovaniu pri obvineniach zo spáchania šiestich trestných činov. O každom návrhu vyšetrovateľov zákonodarcovia hlasovali osobitne a vo všetkých prípadoch bol zbavený imunity veľkou väčšinou hlasov. V návrhoch išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa, predaj fingovane zlikvidovaných strelných zbraní z arzenálu SIS, nenáležité nakladanie so zverenými finančnými zdrojmi pre tajnú službu a porušenie zákona o rozpočtových pravidlách pri zakladaní obchodných spoločností pre potreby SIS.

máj 2000
Ivan L. pravdepodobne opustil územie Slovenska.

3. júla 2000
Parlament vyhovel ďalším dvom žiadostiam vyšetrovateľa, aby mohol začať trestné stíhanie Ivana L. v súvislosti so zamestnávaním evidenčne neexistujúcich ľudí v tajnej službe a za vypracovanie scenára a pokynov, ktoré mali viesť k odstráneniu bývalého prezidenta republiky Michala Kováča z funkcie.

6. júla 2000
Vyhlásenie celoštátneho pátrania po trestne stíhanom Ivanovi L. bolo reakciou vyšetrovateľa na neúspešné pokusy zistiť zdravotný stav bývalého riaditeľa SIS, ktorý sa z tohto titulu odmietal zúčastniť na poslednom vyšetrovacom úkone v prípade zavlečenia Michala K. mladšieho do Hainburgu.

10. júla 2000
Interpol vyhlásil po Ivanovi L. medzinárodné pátranie.

11. júla 2000
Podľa neoverených informácií vraj z viedenského letiska vo Schwechate odletel Ivan L. na neznáme miesto.

24. augusta 2000
NR SR dala súhlas na vzatie do väzby poslanca HZDS Ivana L.

14. júla 2002
Juhoafrická polícia zadržala Ivana L. v Umhlanga Rocks pre podozrenie z ilegálneho pobytu. Tamojšie orgány tvrdili, že slovenského poslanca prichytili bez dokladov, podľa Ministerstva spravodlivosti SR sa u neho našli falošné doklady. Sám Ivan L. neskôr uviedol, že používal riadny diplomatický pas.

16. júla 2002
Najvyšší súd SR rozhodol, že prípadom údajnej sabotáže, z ktorej je Ivan L. a spol. obvinený, sa bude musieť opäť zaoberať bratislavský krajský súd. Uznal tak námietku prokurátora proti pôvodnému rozhodnutiu krajského súdu o vrátení prípadu na došetrenie.

18. júla 2002
Ivan L. sa v sprievode dvoch agentov juhoafrického Interpolu vrátil na Slovensko. Krajský súd vydal nový zatykač a Ivan L. priamo z letiska putoval do cely predbežného zadržania.

19. júla 2002
Sudkyňa od 8.15 do 9.25 h vypočúvala Ivana L. v policajnej cele v prítomnosti jeho troch advokátov. Ivan L. podával viacero námietok, okrem iného namietol zaujatosť všetkých sudcov krajského súdu.

20. júla 2002
Na základe rozhodnutia sudkyne Ivan L. putoval do bratislavského ústavu na výkon väzby. Dôvodom boli obavy z vyhýbania sa trestnému stíhaniu a skrývanie sa v cudzine. Advokáti I. L. avizovali podanie odvolania, o ktorom mal rozhodnúť Najvyšší súd SR.

16. augusta 2002
Najvyšší súd SR vydal príkaz na prepustenie poslanca Ivana L. z vyšetrovacej väzby na slobodu. Proti verdiktu nebolo prípustné odvolanie.

19. augusta 2002
Krajská prokuratúra v Bratislave podala návrh na vzatie do väzby poslanca za HZDS Ivana L.

23. augusta 2002
Ivan L. podal na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie na slovenského konzula v Juhoafrickej republike Róberta K. a ďalších doposiaľ neznámych páchateľov. Diplomat bol podľa I. L. podozrivý zo zneužitia právomocí verejného činiteľa.

13. septembra 2002
Sudca Okresného súdu Bratislava 3 zamietol návrh prokurátora na vzatie Ivana L. do väzby.

22. októbra 2002
Generálna prokuratúra SR podala námietku zaujatosti voči predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi, ktorý mal spolurozhodovať o troch sťažnostiach pre porušenie zákona v prípadoch súvisiacich s Ivanom L.

28. októbra 2002
Odvolací senát bratislavského krajského súdu na neverejnom zasadaní zamietol sťažnosť prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave proti uzneseniu Okresného súdu Bratislava III. v trestnej veci obvineného Ivana L. Ten 13. septembra 2002 nevyhovel návrhu krajského prokurátora na vzatie Ivana L. do väzby.

5. decembra 2002
Ivana L. zadržala polícia pre podozrenie z trestného činu návodu na vraždu Róberta Remiáša a následne ho opäť vzali do väzby. Dozorujúci prokurátor zamietol sťažnosť obhajcov Ivana L. podanú voči obvineniam zo zneužitia právomocí verejného činiteľa, ktoré vyšetrovateľ voči ich klientovi vzniesol začiatkom septembra po jeho prepustení z nemocnice.

12. mája 2003
Ivan L. vypovedal na Okresnom súde Bratislava I. v súvislosti so sporom na ochranu osobnosti. Ivan L. zažaloval bývalého vydavateľa denníka SME za komentár Petra T. uverejnený 1. decembra 1999 pod názvom "Kto si objednal Sýkoru".

2. júna 2003
Sudca Okresného súdu Bratislava I zamietol žiadosť prokuratúry o predĺženie a rozšírenie vyšetrovacej väzby po uplynutí zákonom stanovenej polročnej lehoty. Exriaditeľ SIS tak pôjde vo štvrtok 5. júna na slobodu.

26. apríla 2006
Krajský súd v Bratislave úplne oslobodil Ivana Lexu v kauze triptychu Klaňanie Troch kráľov.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 920
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 11 533
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 714
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 876
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 256
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 129
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 582
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 403
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 347
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 150

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.

KOMENTÁRE

Ozajstná stávka víkendu je voľba koaličného partnera Merkelovej

Je kľúčový ako pre stredovýchodnú EÚ, tak aj Emmaunela Macrona.

Neprehliadnite tiež

Domov

Aké stíhačky môže kúpiť Slovensko a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16. Analytik by radšej bral menej kusov, ale modernejších lietadiel

Domov

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine kontrolovaných zmrzlinární zistili hygienici nedostatky.

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.