y sme sa mohli stať čistými platcami, teda že by sme dali do rozpočtu Európskej únie (EÚ) viac, než vyčerpáme z fondov. Upozornil ale, že väčšina členských štátov čerpá fondy na 30 až 40 percent, jedine Írsku sa to po vstupe podarilo na 91 percent. Únia viaže v prvom roku na projekty 23 miliárd korún, 10 miliárd zaplatíme do jej rozpočtu.
Výzvy na predkladanie projektov zverejnia ministerstvá najskôr v decembri, rovnako ako metodiku ich prípravy a formulár prihlášky. Predbežná podoba oboch dokumentov by mala byť známa v septembri a bude na webovej stránke ministerstva. Gyurovsky vysvetlil, že ich musí odobriť EÚ na negociáciách, ktoré sa začnú 29. júla a mali by sa skončiť do januára budúceho roku podpísaním Rámca podpory Spoločenstva. Väčšinu peňazí chce vláda v prvých troch rokoch smerovať do veľkých projektov pre štát a obce.
Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja zatiaľ nevie, ako bude regióny oboznamovať s možnosťami čerpať z eurofondov. Využiť chce regionálne rozvojové agentúry, ktoré finančne podporuje. Komunikačnú stratégiu má pripraviť do konca júna, manuály pre prácu riadiacich orgánov - centrálnych implementačných a platobných agentúr s agentúrami v regiónoch, do 31. októbra. Všetkých plánovaných euroúradníkov chce prijať do konca tohto mesiaca. Ich plat môže dosiahnuť asi 45 000 korún, v priemere je to 25 000 korún.