oveň odporučila do nového návrhu zapracovať jej pripomienky. V rámci zákona o advokácii ministerstvo spravodlivosti navrhovalo zlúčenie Komory komerčných právnikov (KKP) so Slovenskou advokátskou komorou (SAK). Ako povedala dnes na tlačovej besede štátna tajomníčka ministerstva Lucia Žitňanská, potrebné je ešte doriešiť, čo s majetkom KKP. Komora totiž nadobudla majetok v trhovej hodnote 40 až 50 miliónov korún. Podľa Žitňanskej by bolo riešením, ak by bola KKP daná do likvidácie. Predseda KKP Jozef Kravec však oponuje, že to nie je možné. "Komora nie je obchodná spoločnosť," povedal.
Kravec si myslí, že za snahou zlúčiť komory je záujem advokátov odstrániť konkurenciu a vytvoriť monopol na poskytovanie právnych služieb. Podnikatelia sa totiž pri zastupovaní vo veciach obchodného práva častejšie obracajú na komerčných právnikov než na advokátov. Za uvedenými snahami šéf KKP vidí aj úsilie štátu ovládnuť stavovské organizácie. KKP sa po prípadnom schválení novely v parlamente bude brániť na Ústavnom súde SR (ÚS SR), ale aj na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.
KKP považuje návrh z dielne Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) na zlúčenie komôr za protiústavný. V rozpore s článkom ústavy, ktorý sa dotýka práva na obhajobu, je podľa Kravca obmedzenie, že komerční právnici po zlúčení s advokátskou komoru nebudú môcť tri roky vykonávať činnosť týkajúcu sa trestných vecí. Za porušenie práva vlastniť majetok považuje šéf KKP zlúčenie majetku oboch komôr. Naopak, SAK dostala majetok od štátu. Novelou sa podľa komerčných právnikov obmedzuje sloboda podnikania. Porušuje sa tiež právo hospodárskej súťaže, pretože sa vytvára monopol na poskytovanie právnych služieb.