urátorov Európy v Bratislave, ktorej hlavnou témou je vzťah prokuratúry, politickej moci a etiky.
Ako na tlačovej besede uviedol generálny prokurátor SR Milan Hanzel, tieto tendencie výkonnej a zákonodarnej moci nie sú abnormálne, skôr prirodzené, avšak sa musia riadiť istými pravidlami. Podľa generálneho prokurátora Francúzska a predsedu Koordinácie byra Marca Robertsa, možnosť obrany prokuratúry voči týmto zásahom závisí hlavne od jej postavenia v jednotlivých krajinách. "Domnievam sa, že je v poriadku, ak politici v prípade terorizmu alebo závažného trestného činu oboznámia sudcu alebo prokurátora so svojím názorom," vyhlásil Roberts. Ako však dodal, dôležité je, aby tieto politické iniciatívy boli transparentné a v súlade so zákonom.
Pracovné komisie sa počas dvoch konferenčných dní venovali aj problematike etiky v prokuratúre. ako aj delikventnej mládeži. Delegáti sa v Bratislave dohodli na vytvorení Etického kódexu prokuratúry, ktorý by mal pomôcť posilniť etické princípy v tejto profesii. "Nie všetko môže byť dané zákonom. Prokurátor bude môcť pomocou zásad etického kódexu zaujať stanovisko v problematických situáciách pracovného života," domnieva sa Roberts. Podľa jeho slov by mohol byť hotový už na budúci rok na jar a pred jeho schválením ho bude môcť pripomienkovať štyridsaťpäť európskych prokuratúr.
Na medzinárodnú konferenciu európskych generálnych prokurátorov prišli delegácie zo 45 členských štátov Rady Európy (RE) ako aj ďalší hostia z celého sveta. Trojdňovú konferenciu zorganizovala Generálna prokuratúra SR (GP SR) v spolupráci s RE. Ide o jednu z najvýznamnejších a najmohutnejších európskych akcií v oblasti prokuratúry, ktorá sa koná každoročne od roku 2000.
vp;kn;fa