va do 24. týždňa, ak je plod geneticky poškodený.
Petičný výbor má štyroch členov. Okrem ANO sú v ňom známe mimovládne organizácie Aliancia žien Slovenska, občianske združenie Možnosť voľby a neformálne ženské hnutie Urobme TO!
Niektoré z nich oslovila ANO, iné zasa samy oslovili ANO. Podľa predsedníčky hnutia Urobme TO! Anny Ghannamovej ide o prvé historické spojenie ženských mimovládnych organizácií. „Pochopili, že ide o spoločnú vec. Niektorí politici si možno vybavujú svoje účty na úkor žien. Je veľmi dôležité, že ženy chcú niečo povedať k svojim právam.“
Predsedníčka združenia Možnosť voľby Oľga Pietruchová hovorí, že „ide o vyjadrenie podpory ženských organizácií, lebo novelou by sa dala napraviť ústavnosť v prípade interrupčného zákona“.
Podpisy pod petíciu zbierajú aktivisti mimovládok s pomocou členskej základne ANO a majú deväť regionálnych centier. Dobrovoľníci sa sústredia najmä na námestiach a v obchodných domoch.
Poslankyňa ANO Eva Černá verí v úspech petície, zber podpisov potrvá do 15. júna, keď podpisy organizátori odovzdajú do parlamentu na začiatok júnovej schôdze. Novelou sa budú poslanci zaoberať v druhom a treťom čítaní.
„Ženy chcú mať možnosť legálne sa opierať o zákon v prípade, ak sa dostanú do neriešiteľných životných situácií. Podľa výskumov sa znížil počet interrupcií na Slovensku až o 70 percent. Ženy k tomu nepotrebovali žiaden zákaz,“ hovorí Černá.
Napriek výhradám koaličných partnerov sa ANO neobáva ich ostrej reakcie. Očakáva od politikov SDKÚ a SMK, že sa „ukážu ako múdri ľudia a KDH ako kresťanská strana by mala ako prvá vedieť, čo to znamená tolerancia a pochopenie“, podotkla Černá.
TOMÁŠ SZMRECSÁNYI
REAKCIE koaličných partnerovBÉLA BUGÁR, predseda SMK: „ANO petičnou akciou nič nevyrieši. Čo keby KDH odštartovalo petičnú akciu proti zámeru ANO? Túto citlivú otázku nie je možné riešiť petičnou akciou ani odhlasovaním novely v parlamente pomocou opozície. Najprv treba počkať na rozhodnutie Ústavného súdu. Treba hľadať cestu, ktorá nevyvolá napätie a rozpory.“
ZUZANA MARTINÁKOVÁ, podpredsedníčka SDKÚ: „Je zvláštnym javom na politickej scéne, ak ANO ako vládna strana používa na presadenie svojej požiadavky petičnú akciu. Petícia je typickým nástrojom skôr opozície a mimovládnych kruhov. Petícia je populistickým gestom, ktoré má vyvolať emócie a vášne. Nikto tu dnes nepresadzuje zákaz či striktnú zmenu interrupčného zákona.“
PAVOL MINÁRIK, podpredseda KDH: „ANO zvolila odštartovaním petičnej akcie ten najhorší spôsob, ak to myslí s koalíciou ešte vážne. Ak novela z dielne ANO bude prijatá v parlamente, bude to porušenie koaličnej dohody. Nielen podľa KDH, ale aj podľa ostatných koaličných strán. Dohoda by mala vzniknúť za rokovacím stolom, a nie vonku. ANO sa nebude môcť vyhovárať do nekonečna na to, že je mladá strana. Tu už prestávajú byť výhovorky možné.“ (ts)