BRATISLAVA –Vláda bude rozhodovať o ďalšom návrhu antidiskriminačného zákona. Predloží ho vicepremiér Pál Csáky. Tento postup podporuje aj Európska komisia.
Koaličná strana KDH je však proti. Podľa ministra spravodlivosti Daniela Lipšica (KDH) si najprv musíme položiť otázku, či takýto zákon potrebujeme. Argumentuje tým, že naša ústava zaručuje rovnosť všetkým občanom, lebo medzinárodné dokumenty o ľudských právach majú prednosť pred našimi zákonmi.
Lipšic preto považuje za zbytočné vsúvať do zákona, že zamestnávateľ nemôže diskriminovať zamestnanca na základe sexuálnej orientácie. KDH ako jediná strana presadzuje namiesto nového zákona skôr novelizáciu asi 16 existujúcich zákonov, ktorých sa problém diskriminácie týka.
Expert Európskej komisie Anthony Lockett z riaditeľstva pre sociálne veci by radšej videl samostatný antidiskriminačný zákon, lebo by „išlo o jasný politický signál“.
Lockett nepovažuje za riešenie ani vetu, ktorá sa na návrh KDH dostala do novely Zákonníka práce, že zamestnávateľ sa nesmie pýtať na sexuálnu orientáciu.
„Nestačí to. Európska legislatíva presne hovorí, že nikto nesmie byť v zamestnaní diskriminovaný pre svoju sexuálnu orientáciu. Nestačí povedať – nebudeme sa ťa pýtať na tvoju sexuálnu orientáciu, nehovor nám to, nechceme to vedieť,“ tvrdí Lockett.
Názory KDH a experta Európskej komisie sú v jasnom rozpore. Právnik Ján Hrubala súhlasí s názorom komisie, že naše zákony dnes nepokrývajú „všetky dôvody diskriminácie, ktoré sú vymenované v európskych direktívach“. V legislatíve musíme podľa neho pokročiť, lebo tá zatiaľ nevymenúva ako dôvod nediskriminácie sexuálnu orientáciu. V niektorých zákonoch nám chýba aj zabezpečenie nediskriminácie podľa veku.
Hrubala čiastočne dáva za pravdu aj Lipšicovi v tom, že súd „na základe širšieho výkladu zákonov“ môže poskytnúť ochranu tomu, kto sa cíti diskriminovaný pre sexuálnu orientáciu. Hrubala však dodáva, že súd tak urobiť nemusí, „pretože tento dôvod nie je v zákone priamo vymenovaný. Chránené je to, čo je v zákone pomenované“.
Csákyho nový návrh zákona hovorí o nediskriminácii z dôvodu rasy, pohlavia, farby pleti, veku, jazyka, viery, zdravotného postihnutia, politického a iného zmýšľania, národného a sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo etnickej skupine, podľa majetku rodu a tiež podľa sexuálnej orientácie.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ