Bratislava 23. augusta (TASR) - Návrh kompetenčného zákona, ktorý spracovali jednotlivé rezorty, je podľa Demokratickej strany (DS) odrazom úpornej snahy štátnej byrokracie zabrániť zoslabeniu svojho postavenia.
Kompetencie v zmysle doterajšieho návrhu prechádzajú na samosprávu len naoko. Samosprávy môžu vykonávať príslušné kompetencie a rozhodovať len v prípade, že bude súhlasiť príslušné ministerstvo. Ako ďalej konštatoval predseda DS Ľudovít Kaník na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave, pri takomto rozhodovaní by samospráva bola trvalým rukojemníkom štátnej správy.
Predseda DS upozornil, že majetok podľa dikcie zákona prejde iba formálne do vlastníctva samospráv, pretože na nakladanie s ním sa vyžaduje opäť súhlas ministerstva. "Nie je to suverénne nakladanie s majetkom, ale len akási zdeformovaná správa majetku so súhlasom štátnej správy." Takéto ustanovenia DS považuje za protiústavné obmedzovanie výkonu vlastníckych práv.
Navrhnutá predstava financovania po presune kompetencií stavia samosprávy len do pozície prijímateľa financií od ústrednej vlády. Pokiaľ nedôjde k daňovej decentralizácii, reforma verejnej správy sa podľa Kaníka "nedotiahne do konca". Ako dodal, nevyhnutné je zadefinovať, ktoré dane sú príjmom samosprávy a ktoré centrálnej vlády.
Napriek týmto závažným nedostatkom je podľa demokratov možné zákon podstatne vylepšiť. Podmienkou je však skutočný záujem rezortov a jednotlivých ministrov. Pre skutočný presun kompetencií je podľa Kaníka nevyhnutná ďalšia úzka spolupráca stredopravých strán.