Bratislava 4. júna (TASR) - Smer už získal dostatok poslancov ochotných podporiť zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej navrhnú odvolať z funkcie vicepremiéra pre európsku integráciu Pála Csákyho a ministra financií Ivana Mikloša. Šéfovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému však tento návrh predloží až koncom budúceho týždňa.
Podľa lídra Smeru Roberta Fica by bolo optimálne, keby bol návrh na vyslovenie nedôvery obom vicepremiérom zaradený do programu riadnej schôdze NR SR, ktorá sa začne 17. júna. Ak zaradenie tohto bodu neprejde pri hlasovaní o programe na začiatku jej rokovania, využije Smer, Klub nezávislých poslancov (poslanci z Ľudovej únie) a KSS inštitút mimoriadnej parlamentnej schôdze. Opozícia však chce dosiahnuť, aby bolo prípadné mimoriadne rokovanie pléna zvolané v čase riadnej schôdze, a tým zabezpečiť dostatočnú účasť zákonodarcov na nej.
Parlament by mal podľa Ficových predstáv rokovať zvlášť o vyslovení nedôvery vicepremiérovi Csákymu a zvlášť o nepodpore ministra financií Mikloša. Líder Smeru pripisuje význam aj poradiu, v akom sa bude o návrhoch rokovať. Pod návrhom je už 25 podpisov poslancov zo strany Smer, momentálne ho má k dispozícii Ľudová únia a v piatok dokument posunú KSS, uviedla hovorkyňa Smeru Silvia Glendová. Na základe dohody troch lídrov - Roberta Fica, Jozefa Ševca a Vojtecha Tkáča - bude pod návrhom na zvolanie mimoriadnej schôdze spolu 47 podpisov poslancov.
Rokovania o podpore tohto návrhu Smer podľa slov svojho podpredsedu pre vzťahy medzi politickými stranami Pavla Pašku ukončil po tom, ako líder HZDS Vladimír Mečiar odmietol na túto tému s Ficom rokovať. Paška však očakáva, že niektorí členovia poslaneckého klubu HZDS tento návrh podporia. "Verím, že niektorí z nich prejavia svoj zdravý rozum a keďže odvolanie zdôvodňujeme objektívnymi dôvodmi, podporiť by ho mohli aj niektorí poslanci z koalície," povedal pre TASR. Smer dal koalícii čas na to, aby sama riešila otázku pôsobenia vicepremiéra Csákyho, ktorého opozícia obviňuje z politickej zodpovednosti za nedostatočnú pripravenosť SR na čerpanie prostriedkov z eurofondov.
Návrh na odvolanie Csákyho a Mikloša je prvým návrhom na vyslovenie nedôvery členovi vlády, ktorým sa bude zaoberať parlament v tomto volebnom období. Obaja vicepremiéri majú za sebou po dvoch pokusoch o odvolanie z minulého funkčného obdobia, keď Csáky pôsobil ako vicepremiér pre menšiny a Mikloš ako podpredseda vlády pre ekonomiku. Naposledy sa o odvolaní na pôde zákonodarného zboru diskutovalo začiatkom júla 2002. Adeptom na odvolanie bol krátko pre parlamentnými voľbami premiér Mikuláš Dzurinda, iniciátorom návrhu opozičné HZDS.
Dvakrát sa v parlamente hlasovalo aj o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Jánovi Čarnogurskému. Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan a jeho bývalý stranícky kolega a exminister hospodárstva Ľudovít Černák čelili pokusu o odvolanie raz. Svoju dôveryhodnosť pre parlamentom obhajoval aj premiér Mikuláš Dzurinda, dvakrát sa opozícia pokúšala odvolať s ním aj celý jeho kabinet.