Monitorované médiá - STV, Markíza, TA3, TV Joj, Slovenský rozhlas, Rádio Twist a rádiá Expres a Okey - počas štyroch mesiacov priniesli o ňom súhrnne až 102 negatívnych zmienok. Zaujímavé je, že počas prvých sto dní novej vlády kritizovali médiá Csákyho len v šiestich prípadoch.
Terajšia kritika súvisela najmä s nezvládnutou kampaňou pred referendom o vstupe do EÚ, interview s BBC, či slabou pripravenosťou SR pri čerpaní finančnej pomoci z fondov EÚ. Csáky bol tak šesťkrát častejšie kritizovaný ako všetci ostatní politickí predstavitelia SMK spolu. Druhým najviac kritizovaným politikom bol predseda vlády Mikuláš Dzurinda so 78 negatívnymi zmienkami a tretím predseda Smeru Robert Fico, ktorý si vyslúžil kritiku v 60 prípadoch.
Hovorí o tom správa organizácie MEMO 98, ktorá monitorovala prezentáciu vlády, prezidenta Rudolfa Schustera a politických predstaviteľov v celoplošných elektronických médiách v ich hlavných spravodajských reláciách.
Z politických strán získalo najväčší priestor opozičné HZDS, pričom na jeho adresu odznelo vo všetkých médiách súhrnne aj najviac kritických zmienok, presne 134. Kým v predchádzajúcom období bolo HZDS najviac kritizovanou politickou stranou v každom zo sledovaných médií, za obdobie posledných štyroch mesiacov sa tento trend zmenil v TV Joj a TA3 bola najkritickejšie zobrazovaná SDKÚ a v TV Markíza to bolo KDH, kedy odznelo 26 negatívnych zmienok. Išlo predovšetkým o prezentáciu dlhodobých sporov medzi KDH a ANO a to kauzy odpočúvania a interrupcií. Šéf ANO Pavol Rusko mal viac negatívnych zmienok ako minister vnútra Vladimír Palko v TA3, SRo, Rádiu Twist, naopak to bolo v TV Markíza a Rádiu Expres, kde ich mal viac minister. Pokiaľ ide o spôsob prezentácie dvoch spomínaných strán, ANO bola viac ako KDH kritizovaná v STV, TV Joj, TA3, SRo a Rádiu Expres, pričom v TV Markíza a v Rádiach Twist a Okey to bolo naopak.
Opozičný Smer je po HZDS druhou najviac kritizovanou politickou stranou vo všetkých médiách súhrnne - 77 negatívnych zmienok.
Z koaličných strán je poradie v súvislosti s kritikou médií nasledovné SDKÚ (73 negatívnych zmienok), ANO (70), KDH (63) a SMK (15).
Informácie o aktivitách vládneho kabinetu dominovali vo všetkých monitorovaných médiách, najviac v Slovenskom rozhlase (60,9 percenta), najmenej na TA3 (46,4 percenta). Prevažovala pritom neutrálno-negatívna prezentácia, keď najviac kritických zmienok na adresu vlády odznelo v TV Markíza (120), najmenej v Rádiách Expres a Okey (v oboch rovnako 22). SRo priniesol o vláde najviac pozitívnych zmienok (34).
Medzi dominantné témy monitorovaného obdobia patrili predovšetkým integrácia do EÚ a referendum, konflikt v Iraku, kauza odpočúvania predsedu ANO Pavla Ruska, štrajk železničiarov, dôchodková a daňová reforma a v poslednom období najmä problematika interrupcií.
Upozornenie: Grafické oddelenie Ekonomickej redakcie TASR vydáva k správe graf.
alf rč