do 23. mája tohto roka sledovalo hlavné spravodajské relácie a večerné relácie v STV, TV Markíza, TA3, TV Joj, v Slovenskom rozhlase a Rádiu Twist a od 1. apríla do 23. mája spravodajstvo rádií Okey a Expres. Z tohto monitoringu tiež vyplýva, že médiá priniesli v sledovanom období až 102 negatívnych zmienok o vicepremiérovi Csákym.
Medzi politickými stranami dostalo najväčší priestor opozičné HZDS, na ktorého adresu odznelo vo všetkých sledovaných médiách najviac - 134, kritických príspevkov. Zatiaľ čo v predchádzajúcom období bolo HZDS najviac kritizovanou politickou stranou v každom so sledovaných médií, za obdobie posledných štyroch mesiacov sa tento trend zmenil. V TV Markíza bolo najkritickejšie zobrazované KDH, v TV Joj a TA3 zas SDKÚ.
Zo strán vládnej koalície je najviac kritizovaným SDKÚ (73 negatívnych zmienok), ANO (70), KDH (63) a SMK 15 kritických príspevkov. Informácie o aktivitách vlády SR dominovali vo všetkých monitorovaných médiách, najviac však v Slovenskom rozhlase (SRo), ktorý o činnosti vlády informoval v 60,9 percentách svojho spravodajského času, najmenej priestoru dostala vláda - 46, 4 percenta na obrazovke spravodajskej televízie TA3. Z kvalitatívneho hľadiska prevažovala neutrálna až negatívna prezentácia a najviac kritických zmienok na adresu vlády odznelo v TV Markíza (120), najmenej - po 22 príspevkov, v rádiách Expres a Okey. SRo priniesol o vláde najviac (34) pozitívnych zmienok.
Médiá sa od konca januára do záveru mája najviac venovali integrácii Slovenska do EÚ a referendu o vstupe do únie. Do popredia sa dostal aj konflikt v Iraku, kauza odpočúvania predsedu ANO Pavla Ruska, štrajk železničiarov, dôchodková a daňová reforma a v poslednom období problematika interrupcií.
Počas viac ako štyroch rokov je podľa MEMO 98 najviac kritizovaným politikom predseda vlády Mikuláš Dzurinda. Za ostatné štyri mesiace ho ale predbehol spomínaný vicepremiér P. Csáky so 102 negatívnymi príspevkami sledovaných médií. Csáky bol šesťkrát častejšie kritizovaný ako všetci ostatní politickí predstavitelia SMK spolu. Druhým najviac kritizovaným politikom bol premiér M. Dzurinda so zaznamenanými 78 negatívnymi zmienkami v médiách a tretím predseda Smer-u Robert Fico (60 negatívnych príspevkov).
Správa a ďalšie informácie sú dostupné aj na internetových stránkach MEMO 98 www.memo98.sk a www.infovolby.sk. Vytvorenie správy podporil National Endowment of Democracy. Agentúru SITA o tom informoval Rastislav Kužel z MEMO 98.